MUNZURLARA BÜYÜLÜ YOLCULUK

MERSİN ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ

Faliyetlerimize katılım için etkinlik linkini tıklamak yeterli değildir. Katılmak isteyen dostlarımız kesin kayıt için ekte ismi yazılı görevli arkadaşlardan herhangi birini arayarak isimlerini yazdırmak zorundadır. Günübirlik doğa yürüyüşlerimize kayıt yaptırmadan gelinmesi halinde araçta boş yer yok ise kayıt yaptırmış olanlara öncelik verilecektir. Kayıt yaptırıp gelemeyenler ise uyarılacak ve ikinci tekrarında bir daha etkinliğe kabul edilmeyecektir. Araç saatinde hareket edecektir. Dolayısıyla hareket saatinden en az 10 dakika öncesinde araç hareket noktasında olalım.

MERSİN ZİRVE DAĞCILIK MUNZURLARA BÜYÜLÜ YOLCULUK

1.GÜN CUMA

25 Mayıs 2018 Cuma günü akşam saat 20:30 da Mezitli Belediyesi önünden saat 21:00 da Dumlupınar Lisesi önünden araçlarımız hareket edecektir.

2.GÜN CUMARTESİ

26 Mayıs cumartesi günü sabah saat 06:30 gibi Tunceli merkezde kahvaltı yapılacaktır. Kahvaltı sonrası saat 08:30 gibi Tunceli Belediyesi araçları ile kutsal mekan Düzgün babaya hareket edilecektir. Araçlarımız bizi tırmanışın başlayacağı 1600 rakımlı Kıl köyüne bırakacaktır. Tahmini saat 10:30 gibi başlayacak Düzgün baba tırmanışımız trans yapılarak yaklaşık 4 saat sürecek olup saat 14:30 gibi Düzgün babanın Nazimiye tarafındaki Cem Evinde tamamlanacaktır. Yürüyüş sonunda Düzgün baba cem evinde kesilecek kurban etinden yapılacak yöresel et yemeği yenecektir. Yemek sonrası Pülümür kanyonu gezilecek kutu dere mevkiinde yüzme vb. için bir buçuk saat serbest zaman verilecektir.  Serbest zaman bitiminde araçlarımız ile Tunceli merkeze hareket edilecektir. Saat 19:00 gibi çadırda kalacaklar Kemere bel mevkiinde çadırlarını kuracak; Otelde kalacaklar odalarına yerleşecek olup akşam serbest zaman olacaktır.

3.GÜN PAZAR

26 Mayıs 2018 Pazar günü sabah saat 07:00 ile 07:30 arası yapılacak kahvaltı sonrasında saat  08:00 gibi Munzur milli parkı içinden geçerek; Komünist partili  belediye başkanı tarafından yönetilen Ovacık İlçemize hareket edilecektir. Ovacıkta isteğe bağlı olarak valilik tarafından izin verilmesi durumunda bir gurupla yaylalardan geçerek Munzur Dağına tırmanış gerçekleştirilecek diğer kalan gurubumuz ile kırk merdiven şelalesine doğa yürüyüşü yapılacak sonrasında Munzur suyunun doğduğu yer olan Munzur Baba (gözeler) gezilecektir. Gözeler gezildikten sonra Ovacık çarşı merkezi gezilecek; akşam Ovacık Belediyemizin uygun göreceği yerde kamp ateşi yakılacak yemek yenecek canlı müzik eşliğinde halaylar çekilecektir.

4.GÜN PAZARTESİ ;

28 Mayıs 2018 pazartesi günü sabah Ovacık belediye başkanımızın kahvaltı ikramı sonrasında saat 10:00 gibi Mersin’e dönüş başlayacaktır. Dönüş yolunda rehberimizin uygun göreceği tarihi kutsal mekanlarda (Halboru Gözeleri Laç Deresi Anafatma vb) kısa molalarla bilgilendirme ve fotoğraf çekimi için durulacaktır.) Tunceli merkezde bir buçuk saatlik serbest zaman sonrasında Pertek Harput Elazığ üzeri gezilerek gece saat 12:00 gibi Mersinde olunacaktır.

DETAYLAR :

Yol ücreti birinci gün ve pazartesi günü Ovacıkta sabah kahvaltıları Düzgün baba tırmanış dönüşü öğlen yemeği ile ilgili giderler kulübümüz tarafından karşılanacak olup ücrete dahil olacaktır. Kontejan sınırlı olup katılımcılarımızdan ücret peşin alınacaktır. Kişi başı ücret 250 TL dir.Ayrılan yerin iptal edilmesi durumunda ücret iade edilmeyecektir. Ancak yedek katılımcı olması durumunda ücret iade edilecektir. Tunceli merkezde 5 yıldızlı Şaroğlu otelde bir gece konaklama ücreti sabah açık büfe kahvaltı dahil kulübümüz üyelerine iki kişilik oda fiyatı 190 TL, diğer yıldızı olmayan otel fiyatı kişi başı 60 TL  olup ödemesi fiyatın dışında olup katılımcının kendisine ait olacaktır. Otelde kalacaklar kayıt esnasında otel kayıtlarını da yaptırmak zorundadır. 2.gün Ovacıkta kayak tesislerinde gecelik yatak ücreti 35,00 TL olup kayıt sırasında kayak tesislerinde kalacaklar bilgi verilmelidir. Çadır kuracaklar için herhangi bir ücret alınmayacaktır.

TARİH : 25-28 MAYIS 2018

PARKUR : MUNZURLARA GİZEMLİ YOLCULUK

ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :

SORUMLU YÖNETİCİ : ALİ RIZA DEMİR

REHBER : İSKENDER DOĞAN  

ARTÇI : SÜLEYMAN SARIGÜL

HAREKET YERLERİ, SAATLERİ :

MEZİTLİ BELEDİYESİ :  : 20:30

DUMLUPINAR LİSESİ : 21:00

KAHVALTI :TUNCELİ MERKEZ

ÖĞLE YEMEĞİ : Kumanya (Kumanyalar katılımcılara aittir)

KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL :

Ali Rıza DEMİR 505.2280692

Mızrap TOPRAK 532.2763987

Rıdvan ERDOĞAN 506.5314062

Kamuran ELBEYOĞLU 532.5744667

Rahmi GÜLLÜ 530.6962116

Erkan DEMİR 535.4415183

Selman GÜNGÖR 533.3874914

Diğer duraklar için, kayıt durumuna göre görevlilerden bilgi alabilirsiniz

KESİN KAYIT LİSTESİ

1-RIDVAN ERDOĞAN

2-ERKAN DEMİR

3-SELMAN GÜNGÖR

4-RAHMİ GÜLLÜ

5-KAMURAN ELBEYOĞLU

6-MIZRAP TOPRAK

7-ALİ RIZA DEMİR

8-SÜLEYMAN SARIGÜL

9-HAYRİ ALTAY

KURALLARIMIZ :

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.ü

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.ü

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.ü

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.ü

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.ü

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…ü

PARKUR ÇEŞİTLERİ

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.

Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.

Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.

Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

Nasıl Giyinmelisiniz?

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

YANINIZDA MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER

 • İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
 • Yağmurluk veya Rüzgarlık,
 • Bir öğünlük yiyecek,
 • Asgari 1,5 litre su,
 • Fotoğraf Makinası,
 • İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
 • Yedek giysi,
 • Fener ya da Kafa Lambası,
 • Düdük,
 • Baton,
 • Tozluk,
 • Güneş Gözlüğü,
 • Güneş Kremi,

Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

NOT : 1618 sayılı yasa kapsamına giren bu etkinliğimiz A grubu Türsab acentesi güvencesi ile yapılmaktadır.

Keyifli yürüyüşler ve sağlıklı günler dileriz. Hayatınız Zirve Tadında Olsun…

mersin_sube hakkında 73 makale
EĞİTİMCİ ÇEVRECİ DAĞCI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*