ADANA ZİRVE DAĞCILIK KARASU KANYONU VE ŞELALESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

ADANA ZİRVE DAĞCILIK  KARASU KANYONU VE ŞELALESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Tarih: 19 Ağustos 2018 Pazar
Son Kayıt: 17 Ağustos 2018 Cuma, 19.00
  BİLGİ: 0 542 840 02 01 –  https://www.facebook.com/zirvedagcilik01/

Adana Zirve Dağcılık Kulübümüzün düzenlediği Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü etkinliklerimize İlk kez katılıyorsanız, LÜTFEN yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlerimize düzenli katılıyorsanız PARKUR ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.
Birlikte geleceğiniz arkadaşlarımızın da ETKİNLİK DETAYLARINI okumasını sağlayınız

Etkinliğimiz PİKNİK veya basit bir DOĞA GEZİSİ olmayıp, ORMAN içi ve DOĞAL alanlarda İNİŞLİ, ÇIKIŞLI SPOR amaçlı bir AKTİVİTEDİR.
ALTI kaymayacak ve mümkünse BİLEĞİ saran yüksek konçlu ayakkabı ( BOT ) kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak KOT vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı ÇANTA kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte SIRT ÇANTASI kullanılması önemlidir.
Yürüyüşlerimizde ATEŞ yakılmaz, yüksek SESLE konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.

BU HAFTA YÜRÜYECEĞİMİZ;
KARASU KANYONU VE ŞELALESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ HAKKINDA;
Adana ve Mersin Zirve Dağcılık Kulüpleri olarak 19 Ağustos 2018 Pazar günü Karasu Kanyonu ve Şelalesi Doğa Yürüyüşü için Boğazpınar Köyündeyiz…

Karasu Kanyonu , Şelalesi Kadıncık Barajı’nın kuzeyinde , Öküzini, Kadıncık Barajı göleti arasında kalıyor. Boğazpınar köyünün batısında 300 metre aşağıda, derinliği yaklaşık 150 mt. Bu kanyonda, Namrun Yaylası’ndaki Papazın Bahçesi’nden çıkan su, Karasu ile karışıyor. Kanyonda, alabalık ve mercan balığı bulunuyor Karasu Bitki örtüsü genellikle kızılçam, meşe ve makiden oluşuyor. Kanyonda ilerledikçe muhteşem bir görüntünün içine gireceğiz Yüksek kayaların arasından, su içinde yürürken epeyce ıslanlanacağımız bol bol fotoğraf çekilebileceğiz harika mukemmel, ilk kez katılacak Zirve Dostlarımızın unutamıyacağı bir parkur olacak..

Kanyon içi doğal havuzlarda doya doya yüzeceğimiz, yüzmek ve yürümek için , toplamda kanyon kenarı ve içinden 10-11 km kolay bir parkurdur.
** İlk kez doğa ve kanyon yürüyüşüne gelenler zorlanabilirler.

.Doğa Yürüyüşünü seven ve SAĞLIK Sorunu Olmayan (Kalp-Tansiyon gibi ) herkes katılabilir. Sürekli doğa yürüyüşü yapan ve Haftada iki gün 1 saat yürüyen herkes rahatlıkla yürüyebilir.
** İlk kez doğa ve kanyon yürüyüşüne gelenler zorlanabilirler.

PROGRAM

19 Ağustos 2018 Pazar günü sabah
saat 07:30 da Sıtkı Kulak İlk Öğretim Okulu önünden araçlarımız hareket edecektir.
Konum: https://www.google.com/maps?q=37.0290324%2C35.3115502&z=17&hl=tr

saat 08:00 Kahvaltı
Kahvaltı molası verecegimiz mekanda kahvaltı imkanı olup dileyen katılımcılarımız bu hizmetlerinden faydalanabilir veya kendi kahvaltılıklarınızı da getirebilirsiniz.

10:30 Yürüyüş Başlanğıcı

15:00 Kamp Alanına Varış Yemek ve dinlenme molası
Yemeğimiz : Yanımızda Getireceğimiz KUMANYA yada etkinlik sonrası kamp alanında köylülerin yapacağı sıkma börek ayran hizmetinden faydalanabiliriz.

**Yanımızda getireceğimiz yiyeceklerimizi araçlarımıza bırakıp yanımızda taşımıyoruz kamp alanına geldiğimizde bizi bekleyen araçlarlarımızdan alıyoruz

** ” KAMP ATEŞİ YAKILMIYACAKTIR”

** Doğaya saygı ile çıkıyoruz. Flora ve faunaya gerekli özeni gösteriyoruz. Toprağın üstünde kalıcı zararlar bıraktığı için, ATEŞ yakılmasına müsaade etmiyoruz.

18:00 Faaliyet Bitimi ve Adana’ya Hareket,
19:30 Adana’ya Varış…

Verilen zamanlar ve program tahminidir, Hava şartları ve olası olumsuzluklara göre sapmalar olabilir…

☑️BİLGİ & KAYIT 0532 691 87 98 – 0 542 840 02 01

** ETKİNLİĞİMİZE KATILAN TÜM ZİRVE DOSTLARIMIZA SPONSORUMUZ #ADANA #SAKA #SU #DİSTRİBÜTÖRÜ DOĞAN Ticaret LTD. ŞTİ.TARAFINDAN ÜCRETSİZ 1,5 LT
SU VERİLMEKTEDİR.

YÜRÜYÜŞ esnasında kaybedeceğiniz ENERJİYİ karşılamak için FINDIK, KURU ÜZÜM, KURU KAYISI CEVİZ İÇİ gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

ZİRVE DAĞCILIK KULÜBÜMÜZ TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONUNA TESCİLLİDİR

ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :

TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU’NDAN EĞİTİM ALMIŞ LİSANSLI DAĞCILARDAN OLUŞMAKTADIR

SORUMLU YÖNETİCİ : BARIŞ TUNCER
REHBER : BARIŞ TUNCER
ARTÇI : ALİ CAN

İLK YARDIM: SİBEL BAYSAL – ALİ CAN

ÖNEMLİ NOT
*Adana Zirve Dağcılık Kulübü olarak yayınladığımız etkinliklere katılan bütün sporcular bu metni okumuş ve kuralları biliyor olarak kabul ediyoruz.

BİLGİ VE KAYIT : Barış Tuncer 0 532 691 87 98
ULAŞIM BEDELİ: Katılımcı sayısına göre ayarlanacaktır.

Adana Zirve Dağcılık Kulübü olarak, yaptığımız bütün etkinliklerimiz sportif amaçlıdır.Ticari amacımız yoktur.

ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ ADANA ŞUBESİ

Adres : Yeşilyurt mh. 70154 sk. Mehmet Batmaz Altı Sitesi No:3/a
Seyhan/Adana

Adana Şube Başkanı
Barış TUNCER
Tel: 0 532 691 87 98

NASIL GİYİNMELİSİNİZ ?
Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.
Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.
YANINIZDA MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER
• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
• Yağmurluk veya Rüzgarlık,
• Bir öğünlük yiyecek,
• Asgari 1,5 litre su,
• Fotoğraf Makinası,
• İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
• Yedek giysi,
• Fener ya da Kafa Lambası,
• Düdük,
• Baton,
• Tozluk,
• Güneş Gözlüğü,
• Güneş Kremi,

KURALLARIMIZ :
Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.
Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.ü
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.ü
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…ü
PARKUR ÇEŞİTLERİ
Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.
Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.
YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ
Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.
Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.
Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.
Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

NOT : 1618 sayılı yasa kapsamına giren bu etkinliğimiz A grubu Türsab acentesi güvencesi ile yapılmaktadır.
Keyifli yürüyüşler ve sağlıklı günler dileriz. Hayatınız Zirve Tadında Olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*