Çıplak Değirmen – Çakıcı Köprüsü – Kelebek deresi Şelalesi (23 Aralık 2018)

Çıplak Değirmen – Çakıcı Köprüsü – Kelebek deresi Şelalesi

 

Tarih: 23 Aralık 2018 Pazar

 

Katılım koşulları: Üye veya misafir herkes katılabilir. Katılacak olanların aşağıdaki linki tıklayarak e-form doldurmaları yeterlidir.

 

Faaliyet hakkında: Manisa Ahmetli’ye bağlı Dereköy küçük şirin bir köy ama kelebek deresi ona hayat vermiş. Bölgeye mesire alanı olarak hizmet veren, değirmeni, tarihi köprüsü ve doğal güzellikleri ile görülmeye ve yürünmeye değer, yurdumuzun cennet köşelerinden bir yer. Bu güzel rotanın yürüyüş lideri ise çok özlediğimiz Zehra Taşdöven başkanımız olacak.

Geçen hafta İzmir Şubemizin yürüdüğü ve hayran olduğumuz bu güzel rotaya bu haftada biz yolumuzu düşürdük. Yürüyüşümüze Dereköy’ün piknik alanından başlayacağız. 1900 lü yılların hemen başında, İzmir’in Kavakları türküsünde adı geçen Çakırcalı diye de bilinen Çakıcı Mehmet Efe tarafından yaptırılan Tarihi Köprü ve artık çalışmayan kaderine terkedilmiş Çıplak Değirmen’i göreceğiz. Daha sonra Kelebek Deresini takip ederek güzel bir doğada yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz.

NOT: Çakıcı Mehmet Efe ikinci Abdülhamid’in sıkı yönetimine karşı 13 yıl, ikinci meşrutiyet’ten sonraki yönetime karşı da 2 yıl olmak üzere 1895’ten 1910 yılına kadar İzmir, Aydın, Denizli, Nazilli, Ödemiş, Konya dağlarında, Antalya ve Muğla bölgelerinde dolaşmış, ikinci bir devlet gibi kendi yöntemleriyle hakimiyet kurmuş, bu süre içinde halktan vergi almış, adalet dağıtmış, yol, köprü ve camiler yaptırmış. Osmanlı ile dolaştığı, hükmettiği toprakları paylaşmak üzere mücadele etmiş, zaman zaman dağdan düze inip resmi görüşmeler yapmış, Hükümet ile eşit koşullarda anlaşmalar yapmak için sarayı ayağına kadar getirmiş bir kişiliktir.Kendi çapında bir Robin Hood olan Çakıcı Efe, merhametli, vicdanlı, halkı seven, cesur, otoriter bir Zeybek imiş. Hükümet ten her hangi bir yardım ya da koruma alamayanlar kurtuluşu onda buluyorlarmış.

 

Rota hakkında: Toplam 14 km. civarındaki rotayı molalar ve yemek arası dahil olmak üzere yaklaşık 4 saatte yürümeyi planlıyoruz. Uzunluk ve süre değişkenlik gösterebilir.

 

Görülecek yerler: Çıplak Değirmen – Çakıcı Köprüsü – Kelebek deresi Şelalesi.

 

Hava durumu: Aşağıdaki linkleri inceleyerek hava durumunu takip edebilirsiniz.

 

Gerekli malzemeler: Daha rahat bir yürüyüş için ayak bileğinizi kavrayan sert tabanlı bir ayakkabı tercih etmenizi, ayakkabınız yetersiz ise ayak zedelenmelerine karsı çift çorap giymenizi tavsiye ederiz. Baton bulundurmanızı ve mevsim koşullarına uygun (bere, eldiven, yedek çorap, polar mont, yağmurluk tozluk) giyinmenizi tavsiye ederiz. Yanınızda getirdiğiniz bütün eşyalarınızı içine alacak büyüklükte (orta boy) bir sırt çantası isinizi görecektir. Çantanızda kişisel eşyalarınız haricince fener ya da kafa lambası, düdük, 2 litreye yakin su, günlük yiyecekleriniz ve yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak isin fındık, kuru uzum, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

Hareket yeri:
Saat 07.00’da Selçuk Otogarı Karşısında bulunan ADD Ahmet Ferahlı Parkında toplanıyoruz. Son anda değil en az 15 dakika erken gelmeye özen gösteriniz. Çevre ilçeler ve İzmir, Aydın gibi il merkezlerinden gelecek arkadaşlarımız otogara gelen dolmuş saatlerini öğrenerek buluşma noktamıza gelebilirler yada yol üzerinden aracımıza dahil olarak faaliyete katılabilirler.

 

Başvuru ve iletişim
Başkan: Özgür Aydoğan
Telefon: 0542 584 53 87
E-posta: ozguraydogan62@hotmail.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*