Akyarma – Alakoç Yaylası Günübirlik Sportif Doğa Yürüyüş Etkinliği-Zirve DDSK ANKARA ŞUBESİ

Zirve Dağcılık Ankara Şubesi
Akyarma – Alakoç Yaylası Günübirlik Sportif Doğa Yürüyüş Etkinliği
Tarih : 19.01.2020

Lider: VAROL SEVGEN

Faaliyet sorumlusu ve Başvuru :
VAROL SEVGEN
0530 403 13 80

Parkur:
12-14 km arasında planlanan parkur katılımcıların performansına göre ayarlanacaktır. Kış koşulları nedeniyle Orta Zorlukta bir parkur olup herkes katılabilir. Çoğunlukla Çam Ormanı içerisinde yürünecektir.

DURAKLAR:
Sıhhıye 07:30
Tandoğan :07:40
5 Evler 07:45
Milli Kütüphane 07:50
Armada 07:55
Batıkent 08,05
Eryaman Göksu 08.10

Dikkat: Hava, yol ve katılımcıların durumuna bağlı olarak parkur uzatılabilir, kısaltılabilir, değiştirilebilir.

Başvurularınızı yaparken ‘katıl’ı tıklamanız yeterli değildir. Lütfen başvuru yaparken araca nereden bineceğinizi faaliyet sorumlularına iletin.
Herhangi bir iptal durumunda ise mutlaka etkinlik öncesinde gerekli bilgilendimeyi yapınız. Cuma Akşamı(2 gün öncesi) sayımıza göre araç ayarlandığından, araç ayarlandıktan sonraki iptallerde etkinlik ücreti talep edilmektedir.
Faaliyetlerimize ilk defa katılacak arkadaşların faaliyet sorumlusunu mutlaka telefonla arayıp ilk defa katılacaklarını söylemeleri ve rotanın zorluk derecesi hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

GENEL UYARILAR
Doğa Yürüyüşlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
1- Doğada giyim: Giyim katmanlar halinde olmalıdır. İç ve ara katmanlarda hafif, soluyabilen ve çabuk kuruyabilen malzemeden üretilmiş kıyafetler, dış katmanlarda ise ek olarak su geçirmez özellikli malzemeler, ayakkabı olarak; bileği ve ayağı kavrayan, sağlam ve dişli tabanlı, su geçirmez ve nefes alabilir botlar tercih edilmelidir. Mevsim şartlarına göre eldiven, bere, kar maskesi, güneş gözlüğü, şapka ve tozluk kullanılmalıdır. Sırt çantası olarak ise 25-35 litre hacminde, tercihen bel perlonu bulunan çantalar tercih edilmelidir.
2- Yürüyüş düzeni: Yürüyüş sırası; “Lider – en yavaş veya acemi kişi – grubun geri kalanı – en deneyimli kişi veya artçı ” sıralaması şeklindedir. Bu sıra bozulmamalıdır, rehber geçilmemeli ve artçının arkasında kalınmamalıdır. Mümkün olduğu kadar tek sıra şeklinde yürünmelidir. Eğer tuvalet vb. çeşitli sebeplerle sıradan ayrılınacak ise mutlaka rehber veya artçıya haber verilmelidir. Su içmek, ufak birşeyler atıştırmak ve kıyafet değiştirmek için molalar genelde 5 dakikalık sürelerde ve 45 dakika-1 saat aralıklarla verilir. Öğlen yemeği molası ise ortalama 1 saat süreli bir moladır.
3- Beslenme: Mevsime göre değişmekle birlikte en az 1,5-2 litre su getirmelidir. Atıştırmalık olarak fındık, fıstık, badem, kuru üzüm-incir-kayısı vb. kolay taşınabilir ve enerji veren kuruyemişlerden, öğlen yemeği için ise çeşitli sandviçler ve meyvelerden faydalanılabilir. Bunlara ek olarak kışın kendize yetecek büyüklükte bir termos ile sıcak su ve/veya çay-kahve getimek iyi bir fikir olabilir.
4- Çevreye duyarlılık: “Doğadan sadece fotoğraf alın ve sadece ayak izi bırakın” Doğaya hiçbir şekilde çöp bırakılmamalıdır. SİGARA SADECE ÖĞLEN MOLASINDA İÇİLEBİLİR ve izmariti de gene kesinlikle doğaya bırakılmamalıdır. Tuvalet ihtiyaçları olabilidiğince doğal su kaynaklarından uzak alanlarda giderilmelidir.
5- Yanınızda bulunması önerilen diğer malzemeler: Düdük, çakı, ateş başlatıcı malzeme (çakmak, kibrit vs.), kafa lambası, güneş ve dudak kremi, kişisel ilaç ve ilkyardım malzemeleri, büyük boy bir çöp torbası, kağıt peçete ve ıslak mendil.
6- Dikkat edilmesi gereken diğer kurallar: Doğada dikkat ve düşünceler yürüyüşe ve bulunulan ortama odaklanmalıdır. Adımlar özenli, dikkatli ve kararlı, temponuz ve nefesiniz ise dengeli olmalıdır. Eller cepte veya elele tutuşarak yürünmemeli, gereksiz yere bağırılmamalı ve yüksek sesle konuşulmamalıdır. Liderin ve diğer görevlilerin uyarılarına kesinlikle uyulmalıdır. Gruptan kopup kaybolma durumlarında; kaybolduğunuzu anladığınız son noktaya gidilmeli ve o noktada beklenilmelidir. Aramalara kaybolan kişinin en son görüldüğü noktadan başlanacaktır.
7. Alkol KESİNLİKLE YASAKTIR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*