Gebeler-Alakoç-Üyücek Yaylaları Günübirlik Sportif Yürüyüş Etkinliği-Zirve DDSK Ankara Şubesi

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Ankara Şubesi
Gebeler-Alakoç-Üyücek Yaylaları Günübirlik Sportif Yürüyüş Etkinliği
Tarih : 09.02.2020

Yürüyüş Lideri: Mustafa Zafer ÇELİK
Faaliyet sorumlusu ve Başvuru :
İsmet FİLİZFİDANOĞLU
Tel: 533 250 41 55

Parkur:
Muhteşem kış görsellerine sahip kolay-orta zorlukta 10-12 Km’lik bir parkurdur. Kış Şartlarına uygun (Bot-Tozluk-eldiven-bere-Kafa lambası) malzemeye sahip, sağlık durumu yürümesine engel olmayan herkesin katılabileceği bir etkinliktir.
Başvurularınızı yaparken ‘katıl’ı tıklamanız yeterli değildir. Lütfen başvuru yaparken araca nereden bineceğinizi faaliyet sorumlularına bildirin ve herhangi bir iptal durumunda lütfen bilgilendirin. Faaliyetlere ilk defa katılacak arkadaşlar muhakkak faaliyet sorumlusunu telefonla arayıp ilk defa katılacaklarını söylemeleri ve rotanın zorluk derecesi hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

Son Başvuru Tarihi: 07 Şubat 2020 CUMA Saat 21:00
CUMA günü katılımcı sayısına göre araç ayarlanacaktır.
Geç kalmadan hemen yerinizi ayırtınız.

Not: Kesin kayıt yaptıran arkadaşların Son Başvurudan sonra iptal etmesi durumunda veya gelmemesi durumunda faaliyet ücreti talep edilecektir.
Kesinleşen kayıt sayısına göre araç ayarladığımızdan zor durumda kalıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Duraklar :
————————————
Sıhhiye : 07:30
Tandoğan : 07:35
Beşevler : 07:40
Milli Kütüphane : 07:43
Armada : 07:45
Acity : 07:50
Batıkent : 07:55
Eryaman Göksu : 08:10

Detay
———————————–
Dikkat: Hava, yol ve katılımcıların durumuna bağlı olarak parkur uzatılabilir, kısaltılabilir, değiştirilebilir.

GENEL UYARILAR
Doğa Yürüyüşlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
1- Doğada giyim: Giyim katmanlar halinde olmalıdır. İç ve ara katmanlarda hafif, soluyabilen ve çabuk kuruyabilen malzemeden üretilmiş kıyafetler, dış katmanlarda ise ek olarak su geçirmez özellikli malzemeler, ayakkabı olarak; bileği ve ayağı kavrayan, sağlam ve dişli tabanlı, su geçirmez ve nefes alabilir botlar tercih edilmelidir. Mevsim şartlarına göre eldiven, bere, kar maskesi, güneş gözlüğü, şapka ve tozluk kullanılmalıdır. Sırt çantası olarak ise 25-35 litre hacminde, tercihen bel perlonu bulunan çantalar tercih edilmelidir.
2- Yürüyüş düzeni: Yürüyüş sırası; “Rehber – en yavaş veya acemi kişi – grubun geri kalanı – en deneyimli kişi veya artçı ” sıralaması şeklindedir. Bu sıra bozulmamalıdır, rehber geçilmemeli ve artçının arkasında kalınmamalıdır. Mümkün olduğu kadar tek sıra şeklinde yürünmelidir. Eğer tuvalet vb. çeşitli sebeplerle sıradan ayrılınacak ise mutlaka rehber veya artçıya haber verilmelidir. Su içmek, ufak birşeyler atıştırmak ve kıyafet değiştirmek için molalar genelde 5 dakikalık sürelerde ve 45 dakika-1 saat aralıklarla verilir. Öğlen yemeği molası ise ortalama 1 saat süreli bir moladır.
3- Beslenme: Mevsime göre değişmekle birlikte en az 1,5-2 litre su getirmelidir. Atıştırmalık olarak fındık, fıstık, badem, kuru üzüm-incir-kayısı vb. kolay taşınabilir ve enerji veren kuruyemişlerden, öğlen yemeği için ise çeşitli sandviçler ve meyvelerden faydalanılabilir. Bunlara ek olarak kışın kendize yetecek büyüklükte bir termos ile sıcak su ve/veya çay-kahve getimek iyi bir fikir olabilir.
4- Çevreye duyarlılık: “Doğadan sadece fotoğraf alın ve sadece ayak izi bırakın” Doğaya hiçbir şekilde çöp bırakılmamalıdır. SİGARA SADECE ÖĞLEN MOLASINDA İÇİLEBİLİR ve izmariti de gene kesinlikle doğaya bırakılmamalıdır. Tuvalet ihtiyaçları olabilidiğince doğal su kaynaklarından uzak alanlarda giderilmelidir.
5- Yanınızda bulunması önerilen diğer malzemeler: Düdük, çakı, ateş başlatıcı malzeme (çakmak, kibrit vs.), kafa lambası, güneş ve dudak kremi, kişisel ilaç ve ilkyardım malzemeleri, büyük boy bir çöp torbası, kağıt peçete ve ıslak mendil.
6- Dikkat edilmesi gereken diğer kurallar: Doğada dikkat ve düşünceler yürüyüşe ve bulunulan ortama odaklanmalıdır. Adımlar özenli, dikkatli ve kararlı, temponuz ve nefesiniz ise dengeli olmalıdır. Eller cepte veya elele tutuşarak yürünmemeli, gereksiz yere bağırılmamalı ve yüksek sesle konuşulmamalıdır. Rehberin ve diğer görevlilerin uyarılarına kesinlikle uyulmalıdır. Gruptan kopup kaybolma durumlarında; kaybolduğunuzu anladığınız son noktaya gidilmeli ve o noktada beklenilmelidir. Aramalara kaybolan kişinin en son görüldüğü noktadan başlanacaktır.
7. Alkol KESİNLİKLE YASAKTIR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*