KARAGÖL & ÇINILIGÖL & PİLOTTEPE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Detaylar

MERSİN ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ

Faliyetlerimize katılım için etkinlik linkini tıklamak yeterli değildir. Katılmak isteyen dostlarımız kesin kayıt için ekte ismi yazılı görevli arkadaşlardan herhangi birini arayarak isimlerini yazdırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadan gelinmesi halinde araçta boş yer yok ise kayıt yaptırmış olanlara öncelik verilecektir. Kayıt yaptırıp gelemeyenler ise uyarılacak ve ikinci tekrarında bir daha etkinliğe kabul edilmeyecektir. Araç saatinde hareket edecektir. Dolayısıyla hareket saatinden en az 10 dakika öncesinde araç hareket noktasında olalım.

DETAYLAR:

MEYDAN YAYLASI KARAGÖL ve ÇİNİLİGÖL

🔴Sağlıklı olan her kesin yürüyeceği bir parkur olup; A gurubu katılımcılarımız Meydan yaylası Kara Göl Çinili Göl arasını yürüyeceklerdir. A gurubu yaklaşık 3 saat yürüyecektir.

🔵B gurubu katılımcılarımız ise Meydan yaylası Kara göl Çinili göl sonrasında pilot tepeye çıkacaktır. B gurubu yaklaşık 5 saat yürüyecektir.

📖Bolkar dağlarında 3000 metreyi aşan birçok zirve bulunur. Bunlardan Medetsiz (3524 m.) aralarında en yüksek olanıdır. Meydan yaylası ise Bolkar dağlarını görmek isteyenler için çok iyi bir kamp noktasıdır. Meydan Yaylasına yaklaşık 45 dakika uzaklıkta, güney batıda bulunan Karagöl (2650 m.) çok güzel bir kamp noktasıdır. Özellikle bu aylarda gölü sarı ağırlıklı çiçeklerin kuşattığı görülür. Karagöl ve Çini göl ise birleşik kalp gibidir. Fransız bilim adamlarınca keşfedilen dünyada tek tür olarak bilinen “Rana HoItzi” ya da “Toros Kurbağası” sadece bu göllerde bulunmaktadır. Karagöl yaklaşık 60 hektar büyüklükte ve en derin yeri 12 metre olan tektonik bir göldür. Kanseri yok ettiği ifade edilen karıncalar, ur kekliği, yaban keçisi, bilinmeyen nadide çiçek türlerini bu yörede görmeniz mümkündür. Karagöl ve Çinili gölde Bolkar dağının nadide çiçeklerini, meydan yaylasında yeşil çimenleri 3000 rakımların temiz yayla havasını solumaya tüm dostlarımız davetlidir.

Niğde Valiliği Çevre Koruma Kurulu Bolkar Dağları’nı özel koruma alanı ilan etmiş ve bölgenin bitki örtüsünü, Coğrafi yapısını ve görünümünü bozacak her türlü etkinliği engellemek için çalışmaları başlatmıştır ve devamını sağlamaktadır. Sessizlik orucundaki bu kurbağalar ile iki gölün panaromik görüntüsü dağcıların, doğa kaşifleri ve fotoğrafçıların büyük ilgisini çekmektedir. Üyelerimizi ve Zirve dostlarımızı bu eşsiz doğa güzelliğini yaşamaya davet ediyoruz.

 

TARİH :07 HAZİRAN 2020

 

PARKUR : MEYDAN YAYLASI KARAGÖL ÇİNİLİGÖL PİLOT TEPE

ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :

SORUMLU YÖNETİCİ : HATİCE GÜNER

REHBER : SÜLEYMAN ASLAN & ERKAN DEMİR

ARTÇI : RAHMİ GÜLLÜ,,,DİDEM ÖZTÜRK

HAREKET YERLERİ, SAATLERİ :

ESKİ MEZİTLİ BELEDİYE : 06 : 45

DUMLUPINAR LİSESİ : 07: 00

KAHVALTI : PANDEMIDEN DOLAYI KAHVALTI MOLASI VERİLMEYECEKTİR

(katılımcıların evde kahvaltı yapmalarını tavsiye ediyoruz )

ÖĞLE YEMEĞİ : KUMANYA

KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL :

Ali Rıza DEMİR 505.2280692

Rıdvan ERDOĞAN 506.5314062

Rahmi GÜLLÜ 530.6962116

Erkan DEMİR 535.4415183

Süleyman ASLAN 05322764560

Süleyman SARIGÜL 5552529766

Sibel İLHAN 506.3439024

Hatice GÜNER 507.6974721

Didem ÖZTÜRK 533.3306010

Diğer duraklar için, kayıt durumuna göre görevlilerden bilgi alabilirsiniz

 

🚩🚩LÜTFEN PANDEMİ DETAYLARINI OKUYUNUZ 🚩🚩

1- Pandemi sürecinde olduğumuzu unutmayalım ve tüm koruyucu önlemlere uyamaya devam edip doğa yürüyüşünde daha dikkatli olunması rica olunur.

2- Araç içi yolculukta herkesin maske takması zorunludur. Maskenizi getiriniz.

3- Doğada yürüyüş mesafesine uyulacak olup, molalarda bir araya gelinmemesi sağlığınız açısından önemlidir.

4- 20 Yaş altı – 65 yaş üstü serbestlik açılırsa alınacaklardır.

 

📖KURALLARIMIZ :

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…

 

📖YANINIZDA MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER

• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),

• Yağmurluk veya Rüzgarlık,

• Bir öğünlük yiyecek,

• Asgari 1,5 litre su,

• Fotoğraf Makinası,

• İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),

• Yedek giysi,

• Fener ya da Kafa Lambası,

• Düdük,

• Baton,

• Tozluk,

• Güneş Gözlüğü,

• Güneş Kremi,

Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

NOT : 1618 sayılı yasa kapsamına giren bu etkinliğimiz A grubu Türsab acentesi güvencesi ile yapılmaktadır.

Keyifli yürüyüşler ve sağlıklı günler dileriz. Hayatınız Zirve Tadında Olsun…

 

12 yorum

  1. 3 Aylık bir aradan sonra yeniden doğaya dağlara dönmek çok güzel bir duygu…Korona tedbirlerimiz kapsamında mutlaka maskelerimizi takarak pazar günü Karagöl de Çiniligölde Pilot tepede olacağız…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*