TEMNOS ANTİK (Aiolis) KENTİ – MENEMEN GÖRECE KALE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ ( İzmir)

Tarih : 18 EKİM 2020 Pazar
Parkur : Menemen Görece Kale – Temnos Antik Kenti
ÇOK ÖNEMLİ :
1 ) Tüm etkinliklerimizde HES kodu uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. HES kodu olmayan, Hes kodu kontrolünde “KIRMIZI” olan veya araca binişi esnasında yapılacak kontrolde ateşi 38 derece üstü olanlar etkinliğe kabul edilmeyecektir.
· Tüm taşıma araçlarımız servise çıkmadan önce servis sahipleri tarafından dezenfekte edilecektir.
· Araca binen her katılımcımıza el dezenfektanı verilecek, dönüşte de işlem tekrarlanacaktır.
· Tokalaşma, sarılma ve öpüşerek selamlaşmalar yapılmayacaktır.
· Katılımcılarımız araç içi ulaşım esnasında kesinlikle maske kullanılacaktır.
· Kayıt sırasında katılımcının “Pandemi Covid-19 ile ilgili her türlü sorumluluğun kendime ait olduğunu, ateş, öksürük, nefes darlığı veya solunum sıkıntım olmadığını, son 14 gün içerisinde; yurtdışı öykümün veya yurtdışından gelen kimseyle temasımın olmadığını ve cezaevi öykümün veya cezaevinden gelen kimseyle temasımın olmadığını veya Covid-19’a ait hastane öykümün olmadığını veya hastaneden gelen kimseyle temasımın olmadığını beyan ederim.” şeklinde yazılı imzası alınacaktır.
2) Bildiğiniz gibi uzun zamandır Kulübümüze üye olmayanların bu sporu ve kulübümüzü tanıyabilmesi için, günübirlik doğa yürüyüşlerimize üye olmaksızın 3 kez katılımına izin veriyorduk. Bundan sonra sadece 1 ( BİR ) kez “ADAY ÜYE” statüsünde katılmasına izin verebileceğiz. Daha sonra üye olmasını ve etkinliklerimize bu şekilde katılmasını talep edeceğiz.
Doğa Yürüyüşlerimizin dışındaki diğer tüm etkinliklerimize katılmak için, bağlı olduğumuz Yasa ve Yönetmeliklere göre kulübe Üye olunması ve Lisans çıkartılması mecburiyeti vardır.
3 ) Doğa Yürüyüşümüze bir kereye mahsus “ADAY ÜYE” statüsünü kabul ederek katılmak isteyenler aşağıdaki linki tıklayarak bilgileri dolduracak ve daha sonra NESRİN KARAMAN’ı ( 0506 860 90 29 ) arayarak kaydını kesinleştirecektir.
ZİRVE DAĞCILIK KULÜBÜ ETKİNLİKLERİNE ADAY ÜYE KATILIM FORMU LİNKİ :
https://forms.gle/jobhejZBYo24gcrd7
ÖNEMLİ NOTLAR:
• İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.
• Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.
• Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.
• Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.
• Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2019 ve 2020 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz.
• Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.
• Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır.
• Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir.
• Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?” ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.
Kayıt için:
Nesrin KARAMAN : 0506 860 90 29
PARKUR BİLGİLERİ :
A GRUBU :
Rehber : Erkan TURAN
Zorluk Derecesi : Kolay
Mesafe: 13 km
Başlangıç Rakımı: 50 m.
Çıkılacak en yüksek nokta : 600 m.
Bitiş Noktası : 50 m.
B GRUBU :
Rehber : Ziya SİPAHİ
Zorluk Derecesi : Zor
Mesafe:16 km
Başlangıç Rakımı:50 m.
Çıkılacak en yüksek nokta : 600 m.
Bitiş Noktası :50 m.
Sabah Kahvaltı için durulacak Kahveler bölgesinde ekmek, çay ve su tedarik imkanı vardır. Kahvaltı için unlu mamul tedarik edilebilir.
PARKUR DETAYI :

Unutulan Bir Aiol Kenti

Temnos Antik Kenti Akropolünün Eski Görece Köyü’nden Görünüşü

Temnos antik kentinin adına ilk olarak antik dünyanın en önemli yazarlarından, tarih disiplinin babası sayılan Heredotos’ta rastlıyoruz. Heredotos 1. kitabının 149. bölümünde Temnos’u Aiol kentlerinden biri olarak anar. Kent hakkında başka bir bilgi aktarmayan Herodotos Aiollar’ın toprakları İon’lardan daha bereketli ama havası onlarınki kadar güzel olmayan bir ülkeye sahip olduklarını söyler (Herodotos, 67).

Antik çağın ünlü coğrafyacısı Strabon da Temnos’a değinir. Onun Geographika isimli müthiş eserinin antik Anadolu coğrafyasını kapsayan 12, 13 ve 14. kitaplarından, antik Temnos kentinin bugünkü İzmir’in kuzeyinde yer alan Aiolis kentlerinden biri olduğu bilgisini ediniriz.


Şimdiki Aiolis kentlerine Aigai’yi ve keza ‘Rhetorik Sanatı’nı yazmış olan Temnos’u da katmalıyız. Bu kentler, Kyme, Phokaia ve Smyrna topraklarının üst kısmında bulunan dağlık arazide yer alırlar. Hermos Irmağı bu topraklar boyunca akar” (Strabon, 163).

Bizanslı Stephanos da Temnos’a dair bir kuruluş hikayesini aktarır. Antik kentlerin kuruluşuyla ilişkili koloni önderinin kahine danıştığı ve kahinin söylediği olağandışı olayın gerçekleştiği bir çok kente ait kuruluş öyküsü yer alır. Bunlardan en ilginçlerinden birisi olan Ephesos kentinin kuruluş hikayesine bir başka yazıda değiniriz. Temnos için anlatılansa şöyledir:

Bu topraklara göçlerle gelenlerin lideri Malaos adlı bir kişidir. Bu önder nereye kent kurayım diye bilicilere sormuş, onlardan şu cevabı almıştır: ‘Arabanın dingili nerede kırılırsa orada kentini kur…’”
Dumanlı Dağ’ın eteklerinde bulunan bu yüksek kayalığa çıkan Malaos ne hikmetse bu sarp kayalığın üzerinde geldiğinde arabasının dingili kırılır ve burada kent kurulur!
(http://arkeodenemeler.blogspot.com.tr/2013/01/temnos-tamnos-antik-kenti-izmir-aiolis.html)

Temnos’a değinen bir başka yazar da antik Anadolu yerleşimlerini detaylı bir biçimde tanıtan George E. Bean’dir. Bean, Ege Bölgesi’ne odaklanan kitabında Temnos’a ise sadece bir cümleyle değinir.

Gürice’nin doğusundaki yerleşme kesin bir biçimde Temnos adıyla tanımlanmıştır ve çevrede bir başkasına da rastlanmamaktadır” (Bean, 80)

Temnos antik kenti ve kazı tarihçesi hakkında İzmir Arkeoloji Müzesi’nden şu bilgilere erişilebilmektedir:

Temnos (Görece Kale) Görece Köyü sınırları içinde ve Menemen’in kuzeydoğusundaki dağlık bölgededir. Güney Aiolia’da yer alan Temnos’tan Heredotos da bahsetmekte ve kentin Klasik Dönem’de gelişme gösterdiği anlaşılmaktadır. Kent, İ.Ö. 3. yüzyılda Pergamon topraklarına katılarak Roma hakimiyetine girmiş ve İ.S. 9. yüzyıla kadar iskan edilmeye devam etmiştir.
Temnos Araştırma Projesi, 2006 yılında Roma III Üniversitesi’nden Giuseppe Ragone tarafından başlatılmıştır. Temnos’da yapılan Agora’nın üst terasındaki jeofizik taramaları esnasında, bazı eski kazı çukurları ile kazılmış sur duvarları veya büyük teras temelleri olduğu düşünülen kalıntılar tespit edilmiştir. Bu tespit edilen kalıntılar muhtemelen 1934 yılında P. Devambez tarafından yapılan ve yayınlanmamış kazılarından veya bu alandaki daha erken veya daha geç dönemlerde yapılmış arkeolojik çalışmalardan geriye kalan izler olmalıdırlar. Bu arkeolojik çalışmalara ait çok belirgin olmayan kayıtlardan günümüze ulaşan bilgilere göre, Osman Hamdi Bey’in XIX. yüzyılın sonlarında yaptığı sondaj kazısı ve kesin olarak tanımlanamamış Alman arkeoloğun 1938-1940 yılları arasında yaptığı arkeolojik kazı çalışmaları esnasında açmış oldukları kazı çukurlarıdır
(http://www.izmirmuzesi.gov.tr/antik-yerlesim-alanlari-temnos.aspx).

Pandemi nedeni ile zorunlu ara, sonrasında yaz nedeni ile ara, özledik doğayı.
Haydi o zaman ne duruyoruz, hep beraber sınırsız enerjiye…
ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ
Buca Hasanağa Parkı –07:10
Hatay İzmirspor Köprüsü–07:30
Üçkuyular. – 07:45
Konak AKM önü. –08:00
Çiğli Belediye. –09:00
Bostanlı – 08:45
Karşıyaka İskele. – 08:30
Bornova Meydan — 08:15

———————————————-
KURALLARIMIZ :
Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.
Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.
Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…
NASIL GİYİNMELİSİNİZ?
Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.
Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.
YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:
• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
• Yağmurluk veya Rüzgarlık,
• Bir öğünlük yiyecek,
• Asgari 1,5 litre su,
• Fotoğraf Makinası,
• İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
• Yedek giysi,
• Fener ya da Kafa Lambası,
• Düdük,
• Baton,
• Tozluk,
• Güneş Gözlüğü,
• Güneş Kremi,
PARKUR ÇEŞİTLERİ
Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.
Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.
YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ
Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.
Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.
Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*