ATAKÖY – MALTA ŞELALESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ ( İzmir )

Tarih : 20 Mart 2021 Cumartesi
Parkur : ATAKÖY – YIKIKKÖY – MALTA ŞELALESİ
ÇOK ÖNEMLİ :
1 ) Tüm etkinliklerimizde HES kodu uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. HES kodu olmayan, Hes kodu kontrolünde “KIRMIZI” olan veya araca binişi esnasında yapılacak kontrolde ateşi 38 derece üstü olanlar etkinliğe kabul edilmeyecektir.
Tüm taşıma araçlarımız servise çıkmadan önce servis sahipleri tarafından dezenfekte edilecektir.
Araca binen her katılımcımıza el dezenfektanı verilecek, dönüşte de işlem tekrarlanacaktır.
Tokalaşma, sarılma ve öpüşerek selamlaşmalar yapılmayacaktır.
Katılımcılarımız araç içi ulaşım esnasında kesinlikle maske kullanılacaktır.
Kayıt sırasında katılımcının “Pandemi Covid-19 ile ilgili her türlü sorumluluğun kendime ait olduğunu, ateş, öksürük, nefes darlığı veya solunum sıkıntım olmadığını, son 14 gün içerisinde; yurtdışı öykümün veya yurtdışından gelen kimseyle temasımın olmadığını ve cezaevi öykümün veya cezaevinden gelen kimseyle temasımın olmadığını veya Covid-19’a ait hastane öykümün olmadığını veya hastaneden gelen kimseyle temasımın olmadığını beyan ederim.” şeklinde yazılı imzası alınacaktır.
2) Bildiğiniz gibi uzun zamandır Kulübümüze üye olmayanların bu sporu ve kulübümüzü tanıyabilmesi için, günübirlik doğa yürüyüşlerimize üye olmaksızın 3 kez katılımına izin veriyorduk. Bundan sonra sadece 1 ( BİR ) kez “ADAY ÜYE” statüsünde katılmasına izin verebileceğiz. Daha sonra üye olmasını ve etkinliklerimize bu şekilde katılmasını talep edeceğiz.
Doğa Yürüyüşlerimizin dışındaki diğer tüm etkinliklerimize katılmak için, bağlı olduğumuz Yasa ve Yönetmeliklere göre kulübe Üye olunması ve Lisans çıkartılması mecburiyeti vardır.
3 ) Doğa Yürüyüşümüze bir kereye mahsus “ADAY ÜYE” statüsünü kabul ederek katılmak isteyenler aşağıdaki linki tıklayarak bilgileri dolduracak ve daha sonra ERKİN ODALI’yı ( 0532 292 32 95 ) arayarak kaydını kesinleştirecektir.
ZİRVE DAĞCILIK KULÜBÜ ETKİNLİKLERİNE ADAY ÜYE KATILIM FORMU LİNKİ :
ÖNEMLİ NOTLAR:
İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.
Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.
Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.
Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.
Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2020 ve 2021 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz.
Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.
Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır.
Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir.
Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?” ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.
Kayıt için:
ERKİN ODALI :  0532 292 32 95
PARKUR BİLGİLERİ :
A GRUBU :
Rehber : Abdullah UYKUSUZ
Zorluk Derecesi : Orta
Mesafe: 16 km
Başlangıç Rakımı: 100 m.
Çıkılacak en yüksek nokta : 400 m.
Bitiş Noktası : 150 m.
Sabah Kahvaltı için durulacak Kahveler bölgesinde ekmek, çay ve su tedarik imkanı vardır. Kahvaltı için unlu mamul tedarik edilebilir.
ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ
Çiğli Belediyesi 07:00
Bostanlı 07:20
Karşıyaka İskele. 07:30
Bornova Meydan 07:45
Buca Hasanağa Parkı 07:15
Hatay İzmirspor Köprüsü 07:30
Üçkuyular. 07:45
Konak AKM önü. 08:00
DİKKAT : kayıtlardan sonra saat ve güzergah değişikliği yapılabilir, Takipte kalınız. 
———————————————-
KURALLARIMIZ :
Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.
Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.
Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…
NASIL GİYİNMELİSİNİZ?
Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.
Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.
YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:
İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
Yağmurluk veya Rüzgarlık,
Bir öğünlük yiyecek,
Asgari 1,5 litre su,
Fotoğraf Makinası,
İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
Yedek giysi,
Fener ya da Kafa Lambası,
Düdük,
Baton,
Tozluk,
Güneş Gözlüğü,
Güneş Kremi,
PARKUR ÇEŞİTLERİ
Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.
Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.
YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ
Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.
Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.
Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.
Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*