VARDA KÖPRÜSÜ KAPIKAYA KANYONU YERKÖPRÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

MERSİN ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ Faaliyetlerimize katılım için etkinlik linkini tıklamak yeterli değildir. Katılmak isteyen dostlarımız kesin kayıt için ekte ismi yazılı görevli arkadaşlardan herhangi birini arayarak isimlerini yazdırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadan gelinmesi halinde araçta boş yer yok ise kayıt yaptırmış olanlara öncelik verilecektir. Kayıt yaptırıp gelemeyenler ise uyarılacak ve ikinci tekrarında bir daha etkinliğe kabul edilmeyecektir. Araç saatinde hareket edecektir. Dolayısıyla hareket saatinden en az 10 dakika öncesinde araç hareket noktasında olalım.

BU HAFTA YÜRÜYECEĞİMİZ; VARDA KÖPRÜSÜ KAPIKAYA KANYONU YERKÖPRÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ HAKKINDA;

💥VARDA ALMAN KÖPRÜSÜ Varda Köprüsü (Alman Köprüsü) veya Viyadüğü, Adana Karaisalı ilçesi Hacıkırı köyünde yer alıyor. Mühendislik harikası olarak nitelendirilen köprü 1900’lü yılların başında Almanlar tarafından inşa edilmiş, bu yüzden Alman Köprüsü diye de adlandırılıyor. Hacıkırı Demiryolu köprüsü olarak yapılan köprü heybetli oluşu nedeniyle yöre halkı tarafından Koca Köprü diye biliniyor. 200 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğinde olan köprü 1912 yılında hizmete açılıyor. Çelik kafes taş örme tekniği ile yapılan köprü tarihi ipek yolunun yerini alan Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattının bir parçası.

💥KAPIKAYA KANYONU Kapıkaya kanyonu Adana’nın Karaisalı ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Adana’ya 40 km, Karaisalı’ya 4 km uzaklıkta bulunan kanyonun girişi yaklaşık 16 metre yükseklikteki köprü ile bağlanmıştır. Kanyonun oluşumunda tektonik çöküntüler ve su etkili olmuştur. Kanyon da yaklaşık olarak 7250 metrelik bir yürüyüş parkuru da bulunmaktadır. Yürüyüş parkurunun bazı kısımlarında dar olan yollar doğal yapıya zarar verilmeden genişletilmiş, bazı yerlerinde 4-5 metre uzunluğunda köprüler yapılmış ve yaklaşık 400 metrelik olan küçük bir kısmına da korkuluklar yapılarak güvenlik sağlanmıştır. Kanyona giriş yaptıktan sonra 200 metreyi bulan kayalıklar sizi bekliyor. Kanyon içerisinde bulunan Çakıt deresinde de yöre halkı balıkçılık yapmaktadır. Bölgede yüzlerce çeşit bitki bulunmaktadır, çınar ağaçları, meşe, kızıl çam, zakkum ve erguvanlar yoğun olarak görülmektedir.

💥YERKÖPRÜ MESİRE ALANI: Adından da anlaşılacağı üzere Çakıt ırmağı burada yeraltına giriyor ve 400 metre sonra tekrar çıkıyor burada doğal bir köprü oluşuyor. Çakıt ırmağının yeraltına girdiği kısım Yerköprü Burada piknik yapılabilecek çardaklar, buz gibi suların altından aktığı ahşap ayaklar üzerinde yapılmış oturma yerlerinde yörenin etlerinden hazırlanan kebapları özellikle Adana kebabını yiyebileceğiniz bir tesis bulunuyor. Alan ağaçların gölgesinde ve Çakıt ırmağının Toroslardan gelen soğuk sularının etkisiyle gayet serin ve güzel. DETAYLAR:

PARKUR HAKKINDA:

💥Bu pazar tek grub halinde yürüyeceğimiz rotamızın detayları; Mersin Zirve dağcılık kulübü olarak 28 MART 2021 PAZAR günü Sabah saat 08.00 de Eski mezitli belediyesinin önünden kalkacak araçlarımız mersin istikametine doğru yol alacak olup Dumlupınar Lisesi önünden ise saat 8.15 de katılımcıları alarak Tarsus istikamete doğru araçlarımız devam edecektir.

💥Tarihe,,, kültüre,,, doğaya,,, doyumsuz görselliğe sahip zakkumların keçiboynuzlarının çınarların süslediği panoramik kanyon yürüyüşü ve sonrasında yer köprü piknik alanında rüzgar, su, kuş, sesi eşliğinde öğlen yemeği dinlenme ile etkinliğimiz tamamlanacaktır. Parkur kolay olup uygun kıyafeti olan tüm dostlarımız etkinliğimize katılabilecektir. Kaskı olan arkadaşlarımız kasklarını yanında getirmeleri ve kanyon içinde takmaları önemlidir.

Not : Etkinliğimiz ücretli olup katılımcı sayısına göre belirlenecektir

TARİH : 28.MART.2021

PARKUR: VARDA KÖPRÜSÜ -KAPIKAYA KANYONU – YERKÖPRÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ ETKİNLİĞİ

ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :

SORUMLU YÖNETİCİ : RIDVAN ERDOĞAN REHBER : SÜLEYMAN ASLAN

ARTÇI : RAHMİ GÜLLÜ

HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ :

ESKİ MEZİTLİ BELEDİYESİ : 08.00 DUMLUPINAR LİSESİ : 08:15

KAHVALTI : Evde yapılacatır.

ÖĞLE YEMEĞİ : KUMANYA

Not : Yolda alışveriş molası verilmeyecektir.Katılımcıların bütün ihtiyaçlarını 1 gün öncesinden hazırlaması rica olunur.

KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL :

Ali Rıza DEMİR 505.2280692

Rıdvan ERDOĞAN 506.5314062

Erkan DEMİR 535.4415183

Rahmi GÜLLÜ 530.6962116

Süleyman ASLAN 532.2764560

Süleyman SARIGÜL 555.2529766

Hatice GÜNER 507.6974721

Sibel İLHAN 506.3439024

Didem ÖZTÜRK 533.3306010 🚩🚩

LÜTFEN PANDEMİ DETAYLARINI OKUYUNUZ 🚩🚩

1- Pandemi sürecinde olduğumuzu unutmayalım ve tüm koruyucu önlemlere uyamaya devam edip doğa yürüyüşünde daha dikkatli olunması rica olunur.

2- Araç içi yolculukta herkesin maske takması zorunludur. Maskenizi getiriniz. 3- Doğada yürüyüş mesafesine uyulacak olup, molalarda bir araya gelinmemesi sağlığınız açısından önemlidir. KURALLARIMIZ : Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır. Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır. Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler. Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır. Su ekmek yiyecek vs. için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.ü Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir. Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz. Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir. Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz.. MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER • İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir), • Yağmurluk veya Rüzgarlık, • Bir öğünlük yiyecek, • Asgari 1,5 litre su, • Fotoğraf Makinası, • İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa), • Yedek giysi, • Fener ya da Kafa Lambası, • Düdük, • Baton, • Tozluk, • Güneş Gözlüğü, • Güneş Kremi, Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz. Keyifli yürüyüşler ve sağlıklı günler dileriz. Hayatınız Zirve Tadında Olsun…

mersin_sube hakkında 198 makale
EĞİTİMCİ ÇEVRECİ DAĞCI

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*