1 Kan 3 Can Demektir – Kan Ver Can Ver.

Faaliyet : 1 Kan 3 Can Demektir. Kan Bağışı
Tarih. : 22 Aralık 2017
Saat. : 11:30 – 14:30
Yer. : Sankopark AVM Önü Kızılay Mobil Araç.
—————————————————————————
Detaylı bilgi için;
ALİ ÇEKEMATMA : ( 0506 859 21 56 )
İLHAMİ ASLANSOY : ( 0542 806 44 77 )
—————————————————————————
1 Kan 3 Can Demektir. Kan Ver Can Ver sloganıyla 25 Aralık Gaziantep’in kurtuluşu nedeniyle hem şehitlerimizi anmak hem hayat kurtarmak için tüm gönüllüleri 23 Aralık 2017 tarihinde Sankopark AVM önüne bekliyoruz. Kanınız “CAN” versin.
—————————————————————————
Kan bağışı nedir ve kan bağışı nasıl yapılır?

Kan bağışı, gönüllü ve kan bağışına uygun bir bağışçıdan (donör) çeşitli kan ürünleri elde etmek amacıyla kan merkezleri tarafından kan alınmasıdır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı, Kızılay, SSK, Üniversite hastanelerine bağlı bir çok kan merkezi ve kan istasyonu bulunmaktadır. 18-65 yaşı arasında, vücut ağırlığı 50 kg’ın üzerinde sağlıklı kişiler kan bağışı yapabilirler. Bir seferde yarım litreden az kan alınmaktadır. Bu miktar vücutta bulunan kanın yaklaşık olarak %8-9’u kadardır. Erkekler en sık 2 ayda bir, kadınlar ise 3 ayda bir olmak üzere ve yılda en fazla 4 ünite kanı rahatlıkla bağışlayabilirler.
—————————————————————————
Bağışlanan kanlar nasıl kullanılır?

Toplanan kanlar uygun koşullar altında saklanarak çeşitli formlarda tüketilir. Bir kısmı tam kan olarak kullanılırken bir kısmı çeşitli kan ürünleri yapımında kullanılır. Alyuvarlar, akyuvarlar, trombositler ayrı ayrı hazırlanırlar. Kanın sıvı kısmı (plazma) da atılmaz, bundan da çeşitli hastalıklarda yararlanmak üzere plazma solüsyonları hazırlanır. Ayrıca ileri teknik yeteneğe sahip kan merkezlerinde bir çok hastalıkta yaşam kurtaracak kan ürünleri elde edilir. Sonuç olarak bağışlanan kanın her damlası kullanılır ve kan ürünleri sayesinde bir bağışçının verdiği kan yalnızca bir hastanın değil bir çok hastanın yaşamını kurtarır.
—————————————————————————

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*