DOĞA YÜRÜYÜŞÜ KURALSIZ OLMAZ

Sevgili Doğa Severler,

Doğa Yürüyüşlerimize yaşı ne olursa olsun, inişli çıkışlı açık alanlarda asgari 10 kilometre yürüyebilecek her sağlıklı birey katılabilir. Ancak, herhangi bir sağlık probleminiz varsa, daha önce hiç egzersiz yapmamışsanız veya 40 yaş üzerinde iseniz yürüyüşe başlamadan önce mutlaka sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Doğa Yürüyüşlerimiz Trekking yada Dağcılık disiplin kuralları doğrultusunda gerçekleştirilmekte olup, Piknik yada Kır Gezisi ile karıştırılmamalıdır.

Yürüyüşlerimizde Alkol kullanılması kesinlikle yasaktır. Sigara içilmesine sadece büyük molada izin verilir. Yürüyüş boyunca rehber geçilmez, artçıdan geri kalınmaz.

Yürüyüşlere gelirken teri emen, vücudu sıkmayan, rahat hareket etmenizi sağlayan giyecekler tercih edin. Tabanı doğa yürüyüşlerindeki araziye dayanıklı ve esnek yürüyüş için uygun spor ayakkabılarını tercih edin. Bileği saran yüksek konçlu ayakkabılar burkulmaları engelleyecektir. Çok büyük veya sıkan ayakkabılardan kaçının. Düztaban sorununuz varsa veya bel, kalça, diz, ayak bileği ile ayaklarınızda problem yaşıyorsanız, öncelikle doktor kontrolünden geçmeli ve gerekirse ayakkabı içine yerleştirilen tabanlıklarla yürümelisiniz. Çünkü herhangi bir basış anomalisi varsa yürüyüş sırasında eklemlere binen yük dağılımı eşit olmuyor. Bunun sonucunda da eklemlerin yaralanma riski artıyor.

Baton kullanmayı Tercih edin. Yürüyüş esnasında dengenizi sağlayacağı gibi performansınızı asgari %30-40 artıracaktır. Çift baton ile yürümek ve batonların boyunu doğru ayarlamak kaliteli bir yürüyüş yapmanızı sağlar. 30-35 yaşlardan itibaren deformasyona uğrayan dizlerimizi korumanın en önemli yolu baton kullanmaktan geçer. Doğa yürüyüşleri ayakkabıları artık çok başarılı üretiliyor, ayaklarımızı çok iyi koruyor, ancak bu kez bütün yük dizlere biniyor ve dizleri koruyan bir şey yok. Bu nedenle özellikle inişlerde doğru baton kullanmanın önemi artıyor. Düzenli çift batonu doğru bir şekilde kullanan sporcularımız daha uzun yıllar bu sporu yapmaya devam ettikleri gibi, kaliteli bir yaşlılığa da Merhaba diyorlar. Baton konusunda rehberlerimize danışırsanız doğru boyutu ve yürümeyi size gösterecektir.

Yaşınız yolun yarısını geçmiş ve bu sporu uzun yıllar yapmak istiyorsanız, dizlerinizi daha güçlü korumak için çift batonun yanı sıra Balenli ve Patellalı Dizlik de kullanmanızı öneriyoruz.

Doğaya saygı ile çıkıyoruz. Flora ve faunaya gerekli özeni gösteriyoruz. Kalabalık gruplar ile gezerken doğada Göz Hakkı diye bir şey olmaz. Hiçbir sahipli bahçe veya tarladan bir şey almıyoruz. Sadece doğada kendiliğinden yetişen Böğürtlen, Ahududu, Yaban Mersini, Kuzu Kulağı, Kekik gibi bitki ve meyvelerden az miktarda topluyor veya tadına bakıyoruz.

Yine doğal hayata zarar vermeyecek şekilde gürültü kirliliği oluşturmayacak sessizlikte yürüyoruz.

Doğa Yürüyüşlerimize üye olmadan gelen tüm misafirlerin A (kolay )grubunda yürümelerine izin veriyoruz. Performansları çok iyi olsa dahi, Kulüp üyelikleri gerçekleşmeden B ( zor ) Grubuna kabul etmiyoruz.

Her yürüyüş öncesinde; Doğada yapılan aktivitelerin hava şartları, parkur zorluk derecesi, bilgi yetersizliği ve tecrübe eksikliği gibi kişiye bağlı bir çok neden ile RİSK İÇERDİĞİ hususunu hatırlatıyoruz.

Yine her yürüyüş öncesinde; “YÜKSEK TANSİYON, KALP RAHATSIZLIKLARI, ASTIM GİBİ SOLUNUM RAHATSIZLIKLARI İLE ADALE/EKLEM ROMATİZMASI, EPİLEPSİ v.s. doğada tedavisi son derece güç olan hastalıklara sahip kişilerin doğa yürüyüşlerine kabul edilmeyeceği hususunu hatırlatıyoruz.

Doğa Yürüyüşlerimize kulübümüze üye olmayı düşünen kişileri bizleri, kulübümüzü ve yaptığımız sporu daha yakından tanıyabilmesi için 3 kereye mahsus olmak üzere yürüyüşlerimize kabul ediyoruz. Daha sonra üye olmasını rica ediyor ve üyeliği gerçekleşene kadar yeniden yürüyüşlerimize katılmasına izin vermiyoruz.

Doğaya çöp değil ayak izi bırakıyor ve fotoğraf alıyoruz.

Yürüyüşe katılanları rahatsız edici bağırışlar ve enerjimizi düşürecek dedikodular yerine doğanın doğal harmonisini dinlemek şehir stresini azaltmanın, ruhu dinlendirmenin ve pazartesi haftaya başlamanın en güzel yollarından biri. Biz bunu tercih ediyoruz.

İnsanların enerjisini ve kan dolaşımını artırmak, görme duyusunu ve diğer duyuları keskinleştirmek, kısacası yaşlanmayı durdurmak için kliniklerde ‘Dağ Havası Tedavisi’ uyguladıkları günümüzde; ZİRVE DAĞCILIK size yaşadığınız kentte her Pazar eşsiz güzelliklerden ve doğanın temiz havasından istifade fırsatını sunuyor.
Dilerseniz haydi hep birlikte sınırsız enerjiye…

Zirve tadında bir sezon olması dileği ile şimdiden herkese neşe dolu, sağlıklı, ve mutlu yürüyüşler diliyoruz.

ZİRVE DAĞCILIK İHTİSAS SPOR KULÜBÜ