DOĞANBEY BURNU-ÇIFIT KALESİ

Tarih : 26 MAYIS 2019 PAZAR

DOĞANBEY BURNU-ÇIFIT KALESİ

 

1-) Bu hafta yürüyüşümüzde Myonnesos adasına geçerken ( geçmek mecburi değildir, dileyenler geçmeyebilir, deniz kenarında yaklaşık 45 dakika keyif yapabilir) diz boyu deniz içinde ve eski yıkıntıların olduğu bir alanda yürüyeceğiz. Bu su geçişi sırasında deniz kestanesi ve alttaki taşlardan ayaklarınızı korumak için suya dayanıklı ve altı sağlam sandalet yada benzeri ayakkabı kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca denize girmek isteyenler mayo, havlu getirmeyi unutmasınlar.

 

2-) ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ

Buca Hasanağa Parkı      –07:10

Hatay İzmirspor Köprüsü–07:30

Üçkuyular.                        – 07:45

Konak AKM önü.              –08:00

Bornova Meydan.           –07:30

Karşıyaka İskele.            – 07:30

Bostanlı                           – 07:20

Çiğli Belediye.                 –07:00

 

3- ) Yürüyüşümüze daha önce katılmış olsa da, üye olmadan misafir olarak katılanlar aşağıdaki linki tıklayarak bilgileri BİR KEREYE MAHSUS doldurmalı,daha sonra Nesrin KARAMAN’ı(0506 860 90 29) arayarak kayıt yaptırmalıdır.  (Daha önce bu formu doldurmuş olanların yeniden doldurmasına gerek yoktur )

 

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİMİZE İLK KEZ KATILACAKLAR İÇİN BAŞVURU FORMU LİNKİ : https://goo.gl/forms/AAa0ypv73C7SIEwX2

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

 •    İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını,  eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.
 •    Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.
 •    Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.
 •    Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.
 •    Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2018 ve 2019 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz.
 •    Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.
 •    Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır.
 •    Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir.
 •    Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?”  ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.

 

Kayıt için: Nesrin KARAMAN 0506 860 90 29

PARKUR BİLGİLERİ :

A GRUBU  Rehberleri

Kerem ERGAZ

Mustafa ÇAKIR

Zorluk Derecesi : KOLAY

Mesafe: 10 Km

Başlangıç Rakımı: 110 m.

Çıkılacak en yüksek nokta : 170m.

Bitiş Noktası : 30 m

 

Sabah Kahvaltı için durulacak Kahveler bölgesinde ekmek, çay ve  su tedarik imkanı vardır. Kahvaltı için unlu mamul tedarik edilebilir.

 

PARKUR DETAYI :

 

Yürüyüşümüze  Seferihisar- Kuşadası Karayolu üzerinde bulunan  Doğankent sitesi otobüs durağı yakınlarından başlayacağız. Burası Seferihisar’a yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. 3 Km kadar kolay bir yürüyüş ile Çıfıt Kalesinin ( Adasının) bulunduğu kıyıya geleceğiz. Suya dayanıklı ayakkabılar ile gelenler ile denizin içinden yürüyerek adaya geçecek ve adanın üst bölümüne kalınıları göremeye çıkacağız. Burada fotoğraf çektikten sonra yine aynı yoldan sudan geçip bizi bekleyen katılımcılarımızın yanına gelecek ve yürüyüşümüze devam edeceğiz. Yine yaklaşık 3 km.lik bir yürüyüş ile büyük mola alanı doğal plajımıza geleceğiz. Burada deniz keyfi ve dinlenmeden sonra 4.5 km. lik bir parkur ile yürüyüşümüzü tamamlayacağız.

 

Adanın adı antikçağda; MYONNESOS günümüzde  ÇIFIT KALE’si veya kısaca ÇIFIT diye anılmakta. Bazen SIÇAN ADASI diyenlere de rastlanmakta… Ada, karanın çok yakınında neredeyse karaya bitişik ve dimdik bir kaya görünüşünde olup  Adanın üzeri masa gibi genişçedir.

Çıfıt Kale adasını karaya bağlayan denizdeki dolgu geçit binlerce yılın bakımsızlığı sonucu dağılmış ve deniz suyunun altında kalmışsa da, ayakkabılarınızı çıkarıp bileğinizle dizinizin orta yerine kadar derinlikte suyun içinden geçerek 100 metre yürümeyi göze alırsanız  adaya çıkabilirsiniz.

Ada üzerinde ilkçağdan, ortaçağdan ya da Osmanlı Egemenliği döneminden kalmış  pek çok dağınık duvar ve yapı kalıntısı bulunmakta.

Adayı karaya bağlayan, şimdi çoğu su altında kalmış geçitte görünen bazı taşlar, ilkçağ kentlerindeki sabırlı taş işçiliği ile kesilmişlerdir.

Adanın güney yanında suyun içinde görülen eski liman rıhtımının bazı bölümleri seçilmekte.

İlkçağ kentinin KYKLOP denen arkaik çağ yapıtı surlarından bazı kalıntılar da görülebilmekte…

———————————————-

KURALLARIMIZ :

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.

Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…

 

NASIL GİYİNMELİSİNİZ?

 

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve  uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

 

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

 •    İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
 •    Yağmurluk veya Rüzgarlık,
 •    Bir öğünlük yiyecek,
 •    Asgari 1,5 litre su,
 •    Fotoğraf Makinası,
 •    İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
 •    Yedek giysi,
 •    Fener ya da Kafa Lambası,
 •    Düdük,
 •    Baton,
 •    Tozluk,
 •    Güneş Gözlüğü,
 •    Güneş Kremi,

 

PARKUR ÇEŞİTLERİ

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.

Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar  ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

 

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4  saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.

 

Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.

 

Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi  geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

 

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*