KAVACIK – EFEMÇUKURU – GÖDENCE

Tarih : 09 ŞUBAT  2020 PAZAR

KAVACIK – EFEM ÇUKURU – GÖDENCE

ÇOK ÖNEMLİ;

1-ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ

Buca Hasanağa Parkı   07;00

Hatay İzmirspor Köprüsü  07:25

Üçkuyular.                        07:45

Konak AKM önü.              08:00

Çiğli Belediyesi               07:00

Bostanlı                            07:20

Karşıyaka İskele.             07:30

Bornova Meydan             08:00

2- ) Yürüyüşümüze daha önce katılmış olsa da, üye olmadan misafir olarak katılanlar aşağıdaki linki tıklayarak bilgileri BİR KEREYE MAHSUS doldurmalı,daha sonra Feridun MALATYA’yı(0532 559 64 76) arayarak kayıt yaptırmalıdır.  (Daha önce bu formu doldurmuş olanların yeniden doldurmasına gerek yoktur )

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİMİZE İLK KEZ KATILACAKLAR İÇİN BAŞVURU FORMU LİNKİ : https://goo.gl/forms/AAa0ypv73C7SIEwX2

ÖNEMLİ NOTLAR:

İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını,  eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.  Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.   Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.   Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez. Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2018 ve 2019 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz. Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.  Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır. Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir. Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?” ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.

Kayıt için: Feridun MALATYA 0532 559 6476

PARKUR BİLGİLERİ :

A GRUBU REHBERİ : Erkan ÖZGER-Yeşim İNCİ

Zorluk Derecesi : ORTA

Mesafe: 15 Km

Başlangıç Rakımı: 500 m.

Çıkılacak en yüksek nokta : 685m.

Bitiş Noktası : 460 m.

B GRUBU REHBERİ:  Feridun MALATYA

Zorluk Derecesi : ORTA

Mesafe.               :19Km

Başlangıç Rakımı 500 m.

Çıkılacak en yüksek rakım : 685

Bitiş noktası :460 m

PARKUR DETAYLARI;

KAVACIK KÖYÜ;

Kavacık, Karabağlar ilçesinin batı uzantısını oluşturan ve İzmir Körfezi’nin güneyinde sıralanan, 850 metre rakımlı Kızıldağlar üzerinde yer alan 200 haneli şirin bir köydür. Bu yerleşime Karabağlar’ın batı kesiminde yer alan Limontepe istikametinden yaklaşık olarak 23 km. uzunluğunda görsel bir şölenin sergilendiği, çam ormanlarıyla çevrili körfez manzaralı bir yoldan ulaşılmaktadır.

Heybetli görünümü ve bozulmamış doğal güzellikleri bünyesinde barındıran, Kızıldağlar (Mastousia) antik dönemden itibaren İzmir’e gelen seyyahların ilk dikkatini çeken yer olmuştur. Kavacık Köyü’nün kuzey kesiminde Narlıdere ile sınır çizgisinde bulunan ve halk arasında yan yana yükselen ve uzaktan bakıldığında bir çatalı andıran silüetinden dolayı “Çatalkaya” olarak adlandırılan bu muhteşem dağ; ilk çağlardan itibaren İzmir’in simgesi haline gelmiş ve seyyahlar tarafından “ikiz kardeş”, “iki erkek kardeş” ismi ile de adlandırılmıştır.

Kızıldağlar, 15. yüzyıldan itibaren konargöçer Türkmen aşiretlerince yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1478 tarihli Osmanlı Arşiv belgesine göre Urla-Kilizman Zaiminin hasları arasında, Kızıldağlar üzerinde, yerini tam olarak bilmediğimiz ancak harita üzerinde yapılan işaretlemeden, Kavacık Köyü civarında olduğu anlaşılan, ‘Kızıldağ Köyü’ yer almaktaydı. Bu bilgiden yola çıkarak bu bölgede ki yerleşimin sanılandan çok daha eskiye gittiği görülmektedir.

Orta Anadolu’dan göç eden Karakeçili Aşiretine bağlı Yörükler tarafından kurulmuş olan Kavacık Köyü’nde ilk yerleşimin “topak” adı verilen çadırlarda gerçekleştiği belirtilmektedir. Kavacık köyü, ormancılık, palamutçuluk, küçükbaş hayvancılık gibi faaliyetlerle gelişmiş ve giderek taş evlere geçilmiştir. 18. yüzyıla kadar giden yaklaşık 300 yıllık selvi motifi olan tarihî mezar taşları ve yatırlar da, köyün geçmişi hakkında bilgi verir. Zamanla, yöre halkının bir bölümü İzmir’in Narlıdere, Uzundere gibi semtlerine göç ederken köye Anadolu’dan yeni göçmenler gelmiştir. Bölge 1996 yılında Doğal Sit Bölgesi ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Derin olmayan bir vadinin iki yamacına yerleşmiş mahalleler ile etrafa dağınık biçimde yayılmış az sayıda binadan oluşan bu köyde, geleneksel doku, organik kurgulu dar sokaklar ve üzerlerinde bulunan tek-iki katlı evlerden oluşur. Avlulu, hayatlı plan şemasına sahip olan birkaç odalı evlerin karakteristik malzemesi taştır. Ancak günümüzde mevcut taş ocakları kapatıldığı için betonarme evler yapılmaya başlanmıştır.

Kavacık günü birlik geziler ve kamp kurmak için çok uygun mekanlara sahiptir. Doğal güzellikler içinde, şelalelerin de yer aldığı bölgede dağ yürüyüşleri için ideal 20 civarında parkur bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bir zamanlar bölgedeki dereden altın ve mozaik çıkarılan madenler de görülmesi gereken mekanlar arasında yer almaktadır. Ayrıca Köyün Çukurboz veya Güney Mevkii diye anılan yerdeki mağaralarda çok eski devirlerde yaşamış insan toplulukları olduğu belirtilmek ile birlikte bilim adamlarınca araştırılmayı beklemektedir.

EFEMÇUKURU KÖYÜ;

Köydeki en eski yapı 600 yıllıktır. Köylüler Yunan işgali sırasında, köyü teslim almak için gelen düşmanlara çifteyle ateş edip bir tanesini öldüren Halil Has Efe’nin torunları olduklarını söylerler ve haklı olarak övünürler. Halil Efenin köyün içinden sade bir yurttaş olduğunu, çeteciliğinin olmadığını anlatırlar.

Efemçukuru Halil Efenin direnişi sayesinde, Yunanlılara teslim olmamış, hep bağımsız kalmış bir köydür, bu nedenle kurtuluş tarihi yoktur.

Menderes ilçesine 22, İzmir’e 42 km uzaklıktadır. Çevresi tepelik ve ormanlık arazidir. Uzaktan Seferihisar Körfezini görür.

Çam ormanlarıyla çevrili havası temiz yaşanabilinir bir köydür.

GÖDENCE KÖYÜ;

Gödence’nin geçmişinin üç bin yıl öncesine, antik çağlara dayandığı tahmin edilmektedir Bölgede sırayla İyonlar, İranlılar,Lidyalılar, Ispartalılar, Makedonyalılar, Bizans ve Romalıların ardından Selcuklular ve Osmanlılar yaşamıştır. Gödence yöresi, antik Teos kentinin şarap ve zeytinyağı üretim bölgesiydi. Şimdiki Akarca koyu ile Sıgacık İyonların en önemli limanlarıydı. 12 İyon kentine bu limanlardan şarap ve zeytinyağı gönderilirdi. Seferihisar ilcesindeki antik Teos kentinde bulunan DİONYSOS Tapınağı, Anadolu’da şarap ve bereket tanrısı olan Dionysos adına inşa edilmiş en büyük tapınaklardan biridir. Teos kenti antik çağın en önemli, kültür, sanat ve ticaret merkezydi.

Şenliklerde çeşmelerinden şarap akan kent, tiyatronun beşiğiydi. MÖ, 3. yüzyılda İyonyalı aktörler birliği ilk kez burada kurulmuştu.

Haydi hep beraber sınırsız enerjiye…

KURALLARIMIZ :

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.

Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…

NASIL GİYİNMELİSİNİZ?

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve  uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

  İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),  Yağmurluk veya Rüzgarlık, Bir öğünlük yiyecek, Asgari 1,5 litre su, Fotoğraf Makinası, İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa), Yedek giysi, Fener ya da Kafa Lambası, Düdük, Baton, Tozluk, Güneş Gözlüğü, Güneş Kremi,

PARKUR ÇEŞİTLERİ

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.

Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar  ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4  saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.

Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.

Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi  geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*