SÜLÜKLÜGÖL- AYVACIK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE AYÇA İLE DOĞADA YOGA

SÜLÜKLÜGÖL – AYVACIK – Tarih : 30 Nisan 2023 – PAZAR

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE DOĞADA YOGA

İzmir’in baharı güzeldir, bahar en güzel İzmir’e yakışır. Havaların ısınması ile yeniden yeşillenen ve uyanan doğada olmak bizlere de yaşama enerjisi sunar. Ağaçlara dokunmak, çimenlere uzanmak, kuş sesleri arasında yürümek ve ciğerlerimize doldurduğumuz tertemiz oksijen ile yeniden doğar, kendimizi yenileriz. Biz de, işte bu güzel günleri önceki yıllarda da yaptığımız gibi bir fırsata çeviriyoruz bu hafta.

Pazar günü hava açık ve sıcaklıklar 20 derecelerin üstünde bekleniyor. Tüm gün güneş üstümüzden eksik olmayacak ve yürüyüşümüzün ortalarında öğlen molamızda, çiçekler ile bezenmiş yemyeşil bir zeminde, Yoga Hocamız Ayça BOZYİĞİT eşliğinde YOGA SEANSI uygulayacağız.

İnsanların gençleşmek yada vücuttaki toksinlerden kurtulabilmek için binlerce lira harcamak zorunda kaldığı günümüzde, hem tertemiz oksijeni doyasıya içimize çekeceğiz, hem de yemyeşil bir doğanın içinde yoga yapacağız. Bu tür keyifli bir spor ile genç ve zinde kalmak… Kesinlikle bu etkinlik kaçmaz.

Katılımcılarımız Yoga matlarını unutmasınlar.

 

ÇOK ÖNEMLİ :

1) Kulübümüze üye olmayanların bu sporu ve kulübümüzü tanıyabilmesi için, günübirlik doğa yürüyüşlerimize üye olmaksızın “ADAY ÜYE” statüsünde katılmasına izin verebiliyoruz. Doğa Yürüyüşlerimizin dışındaki diğer tüm etkinliklerimize katılmak için, bağlı olduğumuz Yasa ve Yönetmeliklere göre kulübe Üye olunması ve Lisans çıkartılması mecburiyeti vardır.

2) Doğa Yürüyüşümüze “ADAY ÜYE” statüsünü kabul ederek katılmak isteyenler aşağıdaki linki tıklayarak bilgileri dolduracak ve daha sonra aşağıda bilgileri adı ve telefonu yazılı olan Kayıt için Sorumlu arkadaşımızı arayarak kaydını kesinleştirecektir.

ZİRVE DAĞCILIK KULÜBÜ ETKİNLİKLERİNE ADAY ÜYE KATILIM FORMU LİNKİ :
https://forms.gle/9ZW8J5kbBgdDqoL28

KAYIT İÇİN SORUMLU:
Ahmet Enis Özer – 0541 234 19 72
PARKUR BİLGİLERİ :
A GRUBU :
Rehber : Abdullah UYKUSUZ
Zorluk derecesi: KOLAY
Mesafe: 14 km
Başlangıç rakımı: 50
Çıkılacak en yüksek nokta: 550 m
Bitiş noktası: 50 m
B GRUBU :
Rehber : Erkan TURAN
Zorluk Derecesi : ZOR
Mesafe:18 km
Başlangıç rakımı: 40 m
Çıkılacak en yüksek nokta: 1180 m
Bitiş noktası: 40 m.

Sabah Kahvaltı için durulacak Kahveler bölgesinde ekmek, çay ve su tedarik imkanı vardır. Kahvaltı için unlu mamul tedarik edilebilir.

İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.

ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ

Buca Hasanağa  –  07:00
Şirinyer NATO – 07:15
Hatay İzmirspor köprüsü altı – 07:25
Üçkuyular – 07:40
Konak AKM –07:50
Çiğli Belediyesi 07:15
Bostanlı 07:30
Karşıyaka İskele. 07:40
Bornova Meydan 08:00
Kampüs Önü : 08:10

DİKKAT : kayıtlardan sonra saat ve güzergah değişikliği yapılabilir, Takipte kalınız.

 

PARKUR DETAYI :

Bu hafta her yıl gitmekten büyük keyif aldığımız bir bölgedeyiz. Manisa Sülüklügöl’deyiz ve Doğada YOGA yapacağız.

Manisa il sınırları içindeki 1968 yılında milli park ilan edilen Spil dağının her bölgesi çeşitli güzellikler ve sürprizler ile dolu. Sülüklügöl bölgesi de bunlardan biri. Yamaçlarında Niobe efsanesinin dolaştığı, çayırlarında yılkı atlarının özgürce koşturduğu bölge, endemik bitkileriyle göz kamaştırıyor. Derin vadilerin ve içlerinde akan coşkun dere yataklarının bulunduğu Spil Dağı, meraklılarına birçok yürüyüş güzergâhı sunuyor. İşte bu güzergahların en güzellerinde yine birlikteyiz.
Spil Milli Park’ın doğusunda 600 metre yükseklikte bulunan ve sülük dolu olduğu için “Sülüklü Göl” olarak adlandırılan bir göl bulunmaktadır. Bu gölde bol miktarda Levanten Su Kurbağaları (Pelophylax Bedriagae ) yaşamaktadır. Bu özel Kurbağa türünü tehdit eden başlıca faktörler tarımsal amaçlı sulamaya bağlı su seviyesindeki düşüş, tarımsal ilaçların göle karışması ve predasyon (yabani bir canlı türünün doğal yollarla başka bir yabani canlı türü tarafından avlanması ) baskısıdır.

Göl yüzölçümü bakımından çok büyük değildir. Spil Dağı’ndaki hayvanların su kaynağı sayılır ve ayrıca Spil Dağı’nda serbestçe dolaşan yılkı atları da buradan su içmektedir. Bu sebeple Spil Dağı’nda serbestçe dolaşan Yılkı Atları ile karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda yine göl bölgesinde ziraat yapan çiftçiler de buradan sulama için faydalanırlar.

Sülüklügöl ile Ayvacık köyü arasında bulunan çok güzel düz bir çayırlık alanda büyük molamızı vererek, Yoga hocamız Ayça Bozyiğit nezaretinde Yoga yapacak, Doğanın sesini dinleyeceğiz. Gelirken yoga Matlarınızı unutmayın.

ÖNEMLİ NOTLAR:
Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.

Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.

Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.

Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2020 ve 2021 2022 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz.

Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.

Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır.

Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir.

Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?” ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.

———————————————-

KURALLARIMIZ :

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.

Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…

NASIL GİYİNMELİSİNİZ?

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),

Yağmurluk veya Rüzgarlık,

Bir öğünlük yiyecek,

Asgari 2 litre su,

Fotoğraf Makinası,

İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),

Yedek giysi,

Fener ya da Kafa Lambası,

Düdük,

Baton,

Tozluk,

Güneş Gözlüğü,

Güneş Kremi,

PARKUR ÇEŞİTLERİ

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.

Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.

Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar ve inişler içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.

Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*