KÜÇÜKKALE – GAMERSOS – BÜYÜKKALE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

KÜÇÜKKALE – GAMERSOS – BÜYÜKKALE  DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Tarih : 03 Mart 2024 – PAZAR

Kulübümüze üye olmayanların bu sporu ve kulübümüzü tanıyabilmesi için, günübirlik doğa yürüyüşlerimize üye olmaksızın “ADAY ÜYE” statüsünde katılmasına izin veriyoruz.

ADAY ÜYE statüsünü kabul ederek ilk kez katılacaksanız aşağıda yer alan linkten, eğer link tıklanmıyorsa profilimizdeki link bağlantısından Aday Üye Formuna ulaşabilirsiniz.

Formu elektronik olarak doldurduktan sonra, aşağıda ismi ve telefon numarası yazılı SORUMLU arkadaşımızı arayarak DURAK kaydınızı yaptırmalısınız.

ADAY ÜYE KATILIM FORMU LİNKİ :
https://forms.gle/9ZW8J5kbBgdDqoL28

KAYIT İÇİN SORUMLU:
Zübeyde SENGİT : 0538 341 90 41

PARKUR BİLGİLERİ :

A GRUBU :
Rehber : Nesrin KARAMAN
Zorluk derecesi: Orta
Mesafe: 13 km
Başlangıç rakımı: 150
Çıkılacak en yüksek nokta: 850 m

Bitiş noktası: 100 m

 

B GRUBU :

Rehber : Burcu BİNGÖL
Zorluk Derecesi : ZOR
Mesafe: 18 km
Başlangıç rakımı: 150
Çıkılacak en yüksek nokta: 1100 m
Bitiş noktası: 100 m

Sabah Kahvaltı için durulacak Kahveler bölgesinde ekmek, çay ve su tedarik imkanı vardır. Kahvaltı için unlu mamul tedarik edilebilir.

İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.

ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ

 • Buca Hasanağa Parkı – 07:10
 • Şirinyer – 07:20
 • Köstence Köprü – 07:25
 • Üçyol – 07:30
 • Üçkuyular – 07:45

Gaziemir Eski Tansaş – 08:00

 • Girne McDonald’s – 07:10
 • Bostanlı İskele – 07:20
 • KSK İskele – 07:30
 • Bornova Öğretmenevi- 07:40
 • Özkanlar Migros – 07:40
 • Bornova Meydan – 07:45

DİKKAT : kayıtlardan sonra saat ve güzergah değişikliği yapılabilir, Takipte kalınız.

PARKUR DETAYI:

Küçükkale-Gamersos-Büyükkale rotası…
Tireye bağlı şirin iki köy ile antik bir kale kalıntılarından geçecek yolumuz…
Peki kimdir bu Gamersos?
Antik kaynaklarda Sardes’i Ephesos’a bağlayan ve Büyükkale’ye doğru Aydın Dağları üzerinde Kral Yolu’na hâkim bir mevkide yer alan bir kaleden söz edilmektedir. Lidya artık tarih sahnesinden çekilmiştir. Pers İmparatoru Cyrus yada Kyros, Anadolu’yu ele geçirdikten sonra İran’daki yönetim merkezine uzaklığı ve fethedilen toprakların tek ve merkezi bir elden yönetilemeyecek kadar geniş olması nedeniyle yönetim erkini Satrap olarak adlandırılan bölgesel Valiler eliyle kullanıyordu. Bu amaçla Anadolu’nun önemli bölgelerine Satrap Valiler atandı. Anadolu’nun yönetim merkezi Lidyalılar sonrasında Sardes olarak kaldı ve burada Lidya Satraplığı tesis edildi. Tire’de bu satraplık sınırları içinde yer alıyordu. Bu satraplardan biri de adına resimdeki sikkeyi bastıran Gamersos isimli bir komutandı.
Bugün en değerli sikkeler içinde yer alan Gamersos sikkesinin M.Ö. 400 – 380 yılları arasında bir döneme ait olduğu sanılmaktadır. Sikkenin bir yüzünde Gamersos’in portresi yer almaktadır. Kısa, düzgün taranmış saçlı ve başının arkasına doğru uzanan ince bir saç örgüsüne sahip, oldukça genç bir insan başı resmedilmiş durumdadır. Sağ kulağında bir küpe ve boynunda bir kolye bulunmaktadır. Arka yüzünde ayakta ve dik vaziyette Zeus Tanrı sağ elinde asası ve sol elinde bir kartal tutmaktadır. Hemen asasının solunda bir yıldız ve sağında ise, ΓΑΜΕΡΣΟΥ (Gamersos yada Gamerses) ifadesi yer almaktadır.
(Kaynak ; İbrahim Fidanoğlu)
İşte hikayenin bir bölümü bu şekilde…🙂  Pazar günü hikayede geçen yerleri görmek isterseniz bekleriz…

ÖNEMLİ NOTLAR:

Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.

Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.

Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.

Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2021, 2022 ve 2023 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz.

Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.

Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır.

Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir.

Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?” ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.

———————————————-

KURALLARIMIZ :

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.

Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…

 

NASIL GİYİNMELİSİNİZ?

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

 

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),

Yağmurluk veya Rüzgarlık,

Bir öğünlük yiyecek,

Asgari 2 litre su,

Fotoğraf Makinası,

İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),

Yedek giysi,

Fener ya da Kafa Lambası,

Düdük,

Baton,

Tozluk,

Güneş Gözlüğü,

Güneş Kremi,

 

PARKUR ÇEŞİTLERİ

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.

Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

 

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.

Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar ve inişler içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.

Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*