AHMETLİ KELEBEK DERESİ – ÇAKICI KÖPRÜSÜ – ÇIPLAK DEĞİRMEN – ŞELALE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ ( İzmir )

Tarih : 09 Aralık 2018 Pazar

Parkur : AHMETLİ KELEBEK DERESİ – ÇIPLAK DEĞİRMEN – ŞELALE

ÇOK ÖNEMLİ :

1 ) Sabah saatlerinde karanlık olması nedeni ile hareket saatlerimiz yarım saat geçe alınmıştır. Çıkış saatlerinizi ona göre ayarlayın, erken yollara düşmeyin J

2 ) Yürüyüşümüze daha önce katılmış olsa da, üye olmadan misafir olarak katılanlar aşağıdaki linki tıklayarak bilgileri BİR KEREYE MAHSUS doldurmalı, daha sonra Nesrin KARAMAN’I ( 0506 860 90 29) arayarak kayıt yaptırmalıdır. ( Daha önce bu formu doldurmuş olanların yeniden doldurmasına gerek yoktur )

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİMİZE İLK KEZ KATILACAKLAR İÇİN BAŞVURU FORMU LİNKİ : https://goo.gl/forms/AAa0ypv73C7SIEwX2

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

 • İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.
 • Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.
 • Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.
 • Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.
 • Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2017 ve 2018 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz.
 • Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.
 • Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır.
 • Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir.
 • Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?” ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.

Kayıt için:

Nesrin KARAMAN : 0 506 860 90 29

 

PARKUR BİLGİLERİ :

A GRUBU :

Rehber : Yeşim İNCİ

Zorluk Derecesi :  Kolay

Mesafe: 13 km

Başlangıç Rakımı: 120 m.

Çıkılacak en yüksek nokta : 330 m.

Bitiş Noktası : 120 m.

 

B GRUBU :

Rehber  : Cemalettin AYGÜNEŞ

Zorluk Derecesi :  Zor

Mesafe: 15 km

Başlangıç Rakımı:120 m.

Çıkılacak en yüksek nokta : 500 m.

Bitiş Noktası : 120 m.

 

Sabah Kahvaltı için durulacak Kahveler bölgesinde ekmek, çay ve  su tedarik imkanı vardır. Kahvaltı için unlu mamul tedarik edilebilir.

 

PARKUR DETAYI :

Manisa Ahmetli’ye bağlı Dereköy küçük şirin bir köy ama kelebek deresi ona hayat vermiş. Bölgeye mesire alanı olarak hizmet veren, değirmeni, tarihi köprüsü ve doğal güzellikleri ile görülmeye ve yürünmeye değer, yurdumuzun cennet köşelerinden…

Biz de bu hafta yolumuzu bu parkura düşürdük. Yürüyüşümüze Dereköy’ün  piknik alanından başlayacağız. 1900 lü yılların hemen başında, İzmir’in Kavakları türküsünde adı geçen Çakırcalı diye de bilinen Çakıcı Mehmet Efe tarafından yaptırılan Tarihi Köprü ve artık çalışmayan kaderine terkedilmiş Çıplak Değirmen’i göreceğiz.

Daha sonra Kelebek Deresini takip ederek güzel bir doğada yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz.

Tarihi köprünün hemen üstündeki evde yalnız yaşayan Ahmet Amca’ya çay ve şeker götürebilirsiniz.

NOT: Çakıcı Mehmet Efe ikinci Abdülhamid’in sıkı yönetimine karşı 13 yıl, ikinci meşrutiyet’ten sonraki yönetime karşı da 2 yıl olmak üzere 1895’ten 1910 yılına kadar İzmir, Aydın, Denizli, Nazilli, Ödemiş, Konya dağlarında, Antalya ve Muğla bölgelerinde dolaşmış, ikinci bir devlet gibi kendi yöntemleriyle hakimiyet kurmuş, bu süre içinde halktan vergi almış, adalet dağıtmış, yol, köprü ve camiler yaptırmış. Osmanlı ile dolaştığı, hükmettiği toprakları paylaşmak üzere mücadele etmiş, zaman zaman dağdan düze inip resmi görüşmeler yapmış, Hükümet ile eşit koşullarda anlaşmalar yapmak için sarayı ayağına kadar getirmiş bir kişiliktir.Kendi çapında bir Robin Hood olan Çakıcı Efe, merhametli, vicdanlı, halkı seven, cesur, otoriter bir Zeybek imiş. Hükümet ten her hangi bir yardım ya da koruma alamayanlar kurtuluşu onda buluyorlarmış

Haydi o zaman ne duruyoruz, hep beraber sınırsız enerjiye…

 

ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ

Buca Hasanağa Parkı                – 07:30

Hatay İzmirspor Köprüsü altı      – 08:00

Üçkuyular                                 – 08:15

Çiğli Belediyesi Önü                  – 07:30

Bostanlı Cami Önü                   – 07:45

Karşıyaka vapur iskelesi            – 08:00

Bornova Cumhuriyet meydanı    – 08:00

Konak AKM Atatürk Kültür Merkezi Giriş kapısı önü – 08:30

———————————————-

KURALLARIMIZ :

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.

Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…

 

NASIL GİYİNMELİSİNİZ?

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve  uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

 

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

 • İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
 • Yağmurluk veya Rüzgarlık,
 • Bir öğünlük yiyecek,
 • Asgari 1,5 litre su,
 • Fotoğraf Makinası,
 • İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
 • Yedek giysi,
 • Fener ya da Kafa Lambası,
 • Düdük,
 • Baton,
 • Tozluk,
 • Güneş Gözlüğü,
 • Güneş Kremi,

 

PARKUR ÇEŞİTLERİ

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.

Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar  ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

 

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4  saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.

 

Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.

 

Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi  geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

 

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*