SÖKE ŞUBE KARAHAYIT YEDİLER MANASTIRI GÖLYAKA FAALİYETİ

SÖKE ŞUBE KARAHAYIT YEDİLER MANASTIRI GÖLYAKA FAALİYETİ

KATILIM KOŞULLARI: Söke Zirve Dağcılık Kulübümüzün düzenlediği dağcılık ve doğa yürüyüşü etkinliklerimize ilk kez katılıyorsanız, lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlerimize düzenli katılıyorsanız parkur  ile ilgili açıklamayı dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Birlikte geleceğiniz arkadaşlarımızın da etkinlik detaylarını okumasını sağlayınız.

Sevgili Doğa Severler,

Doğa Yürüyüşlerimize yaşı ne olursa olsun, inişli çıkışlı açık alanlarda asgari 10 kilometre yürüyebilecek her sağlıklı birey katılabilir. Ancak, herhangi bir sağlık probleminiz varsa, daha önce hiç egzersiz yapmamışsanız veya 40 yaş üzerinde iseniz yürüyüşe başlamadan önce mutlaka sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Doğa Yürüyüşlerimiz Trekking ya da Dağcılık disiplin kuralları doğrultusunda gerçekleştirilmekte olup, piknik ya da kır gezisi ile karıştırılmamalıdır.

Katılmak için aşağıdaki duyuruyu eksiksiz okumanız ve faaliyet sorumlularına isim yazdırmanız mecburidir.

PARKUR BİLGİSİ: Bu hafta sonu, Bafa Gölü’nün yanında yer alan ve tarihi Karya Yolu’nun ikinci bölümünü de kapsayan, Karahayıt Köyü – Yediler Manastırı parkurunu yürüyeceğiz. Etkinliğimizde, Yediler Manastırını, Hz. İsa’nın ve 12 havarilerinin bulunduğu kaya üzerindeki freskleri ve  “Herakleia” Kapıkırı’nda bulunan kaya mezarlarını görüp, Bafa Gölü’nün ve Beşparmak Dağı’nın muhteşem manzarası ile hafta sonunu dolu dolu geçireceğiz. Bölgenin en güzel doğa yürüyüş rotalarından birisi olan parkur, herkesin kolayca yürüyebileceği, toplam 7 km. A grubu bir doğa yürüyüşü faaliyetidir. Kahvaltımızı Pınarcık’ta yapacağız.

Bafa Gölü’nü yukarıdan izleyen bir tepe üzerinde bulunan Yediler Manastırı, Gölyaka Köyü’nün hemen kuzeyinde kalıyor. M.S. 7. Yüzyılda inşa edildiği öğrenilen yapıda manastırda, kilise ve kale kalıntıları bulunuyor. Öte yandan bölgede bulunan ve Alman arkeologlar tarafından tarihte tespit edilen en eski insan tasvirlerinin bulunduğu mağaralar da tarihsel öneme sahip. Doğal gnays kayalardan yararlanılarak inşa edilmiş manastırın mevcut kaya blokları içinde fark edilmesi imkansızdır ama yaklaştıkça eşsiz güzelliğine tanık olursunuz. Büyük bir kayanın oyulmasından yararlanılarak oluşturulan manastırın etrafı surlarla çevrilmiş olup arazinin dik konumundan dolayı da üç farklı seviyeden oluşmuştur. Yediler Manastırına bir avludan giriliyor ve iki kilise, bir şapel, keşiş hücreleri ve sarnıçlardan oluşuyor, manastırı çevreleyen surlar ve kale, birbirine merdivenle bağlanmıştır. Yapıtlar arasında en dikkat çekeni yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki oyuk bir kayada bulunan Hazreti İsa ve 12 Havarilerinin resmedildiği fresk. hristiyanlık için önemli olayların anlatıldığı, Lazarus’un dirilişi, Hz İsa’nın çarmıha gerilişi, Anastasis (diriliş) sahnesi,  Hz. İsa’nın yaşamına, yaptıklarına ve ölümü’ne ilişkin sahnelerin yer aldığı bu fresklerde, yapımında kullanılan kireç ve dış şartlar nedeniyle, özellikle Hazreti İsa ve havarilerinin yüz kısımlarında yıpranmalar olduğu gözlenmektedir.

NOT: Hafta sonu havanın yağmurlu olacağı ihtimali göz önünde bulundurularak, yağmurlukların ve yedek giysilerin de çantalarda bulunması iyi olur.

Katılım için 14 Aralık Cuma saat 21.00 ‘e kadar, verdiğimiz iletişim numaralarını arayarak, üye ve misafirlerin, ayrıca yanında getireceği kişilerin isim ve TC’lerini vermeleri gerekmektedir. İsim yazdırmayanlar faaliyete alınmayacaktır.

Faaliyetlerimizde Cuma akşamından itibaren iptal kabul etmiyoruz. İptal edenler veya son dakika haber vermeden gelmeyenlerden bir sonraki faaliyette gelmedikleri faaliyetin ücreti alınacaktır. Araç kalkış saati 08:00 olup, lütfen hareket saatinden 15 dakika önceden araç yanında olunuz.

TARİH: 16 Aralık 2018 Pazar

HAREKET SAATİ: 08:00 (Lütfen araç kalkış saatinden 15 dakika önce araç yanında olunuz.)

HAREKET YERİ: Söke Migros Otoparkı (Garaj Yanı)

PARKUR MESAFE VE DERECESİ: 7 Km. (A – Kolay zorluk derecesi)

HAVA DURUMU: https://tr.freemeteo.com/havadurumu/kapikiri/7-days/list/?gid=310434…turkey

FAALİYET SORUMLUSU: Faysal Yeşilyağcı 0 554 543 99 19

ACİL VE İLK YARDIM SORUMLUSU: Ragıp Lüy 0 505 3104585

TDF DOĞA YÜRÜYÜŞ LİDERİ: Osman Koçak 0 533 352 10 38

İRTİBAT VE REZERVASYON İÇİN: Faysal Yeşilyağcı: 0 554 543 99 19,  Osman Koçak: 0 533 352 10 38,  Hatice Tekdal: 0 542 551 91 56

SAĞLIK: Faaliyetlerimiz yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, astım gibi solunum rahatsızlıkları ile adale/eklem romatizması, epilepsi (sara) vs. doğada tedavisi son derece güç olan hastalıklara sahip kişilerin katılımına uygun değildir.

NASIL GİYİNMELİSİNİZ: Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır. Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

YANINIZDA MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER: İki omuzdan geçmeli rahat bir sırt çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir), yağmurluk veya rüzgarlık, bir öğünlük yiyecek, asgari 1,5 litre su, fotoğraf makinası, ilaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa), yedek giysi, fener ya da kafa lambası, düdük, baton, tozluk, güneş gözlüğü, güneş kremi, yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

KURALLARIMIZ :
Yürüyüşlerimizde rehberler tek yetkilidir.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Faaliyetlerimiz esnasında alkollü içecekler kesinlikle kullanmıyoruz.
Tütün ve tütün mamullerini kullanmamaya özen gösteriyoruz.
Doğada asla çöp bırakmıyoruz.
Doğadan sadece keyif alıyor, geride sadece ayak izi bırakıyoruz.
Evimize götürdüğümüz tek şey fotoğraflarımız oluyor.
Hava ve yol durumu göz önüne alınarak rota değişimi ve/veya iptali rehberler ve yönetimin kararıdır.

NOT: Bundan sonraki tüm faaliyetlerde faaliyet ücretinde üye indirimi olacaktır. Kamplı ya da başkaca faaliyetlerde öncelik kulübümüz üyelerinindir.

Faaliyetlerimiz 1618 sayılı Seyahat Acentaları Birliği belge no:7006, Kon-Mer Turizm ve Ertur Turizm Taşımacılığı tarafından yapılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*