EFES MİMAS YOLU -TURGUT – AZMAK

EFES MİMAS YOLU -TURGUT – AZMAK 

 

Tarih : 26 Mayıs 2024 – PAZAR

 

ÇOK ÖNEMLİ

Bu haftaki yürüyüşümüzde denize girmek isteyen arkadaşlarımız yanlarına mayo,havlu, şapka, güneş kremi ve bol su vs almayı unutmasın lütfen. Kefiyli bir faaliyet sizleri bekliyor…

 

1) Kulübümüze üye olmayanların bu sporu ve kulübümüzü tanıyabilmesi için, günübirlik doğa yürüyüşlerimize üye olmaksızın “ADAY ÜYE” statüsünde katılmasına izin verebiliyoruz. Doğa Yürüyüşlerimizin dışındaki diğer tüm etkinliklerimize katılmak için, bağlı olduğumuz Yasa ve Yönetmeliklere göre kulübe Üye olunması ve Lisans çıkartılması mecburiyeti vardır.

 

2) Doğa Yürüyüşümüze “ADAY ÜYE” statüsünü kabul ederek katılmak isteyenler aşağıdaki linki tıklayarak bilgileri dolduracak ve daha sonra aşağıda bilgileri adı ve telefonu yazılı olan Kayıt için Sorumlu arkadaşımızı arayarak kaydını kesinleştirecektir.

 

ZİRVE DAĞCILIK KULÜBÜ ETKİNLİKLERİNE ADAY ÜYE KATILIM FORMU LİNKİ :

 

https://forms.gle/9ZW8J5kbBgdDqoL28

 

KAYIT İÇİN SORUMLU:

 

Zübeyde SENGİT : 0538 341 90 41

 

PARKUR BİLGİLERİ :

 

A GRUBU :

 

Rehber : Zübeyde SENGİT 

 

Zorluk Derecesi : Kolay

 

Mesafe: 10 km

 

Başlangıç Rakımı:90m.

 

Çıkılacak en yüksek nokta : 395m.

 

Bitiş Noktası : 01m.

 

Sabah Kahvaltı için durulacak Kahveler bölgesinde ekmek, çay ve su tedarik imkanı vardır. Kahvaltı için unlu mamul tedarik edilebilir.

 

İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.

 

ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ

 

Bornova Meydan 07:15

 

Girne McDonalds 07:30

 

Bostanlı İskele Durağı 07:40

 

Karşıyaka İskele 07:50

 

Bayraklı Deniz tarafı- 07:55

 

Buca Hasanağa Parkı 07:30

 

Şirinyer İzban 07:40

 

Hatay Üçyol 07:45

 

Üçkuyular. 08:15

 

DİKKAT : kayıtlardan sonra saat ve güzergah değişikliği yapılabilir, Takipte kalınız.

 

PARKUR DETAYI:

 

Efes – Mimas Yolu, yerleşimi sekiz bin yıl önceye giden İzmir yarımadasında, tarihin izini süren rotaların ortak adıdır. Toplam 709 km uzunluğunda 49 parkurdan oluşan yürüyüş yolu, antik Efes kentinde Artemis Tapınağı’nın önünden başlar; mitolojik adı Mimas olan Karaburun’da sona erer. Rotaların ana omurgasını oluşturan İyonya uygarlığının 6 kenti, Efes – Mimas Yolu’nda yer alır: Bunlar Ephesus (Efes-Selçuk), Kolophon (Değirmendere-Menderes), Lebedos (Ürkmez-Seferihisar), Teos (Sığacık-Seferihisar), Klazomenai (İskele-Urla) ve Erythrai’dir (Ildırı-Çeşme). Bir diğer İyon kenti Phokaia (Foça) ise, mavi rota aracılığıyla Karaburun’dan Yarımada’ya bağlanır.

 

Bu haftaki parkurumuz EFES- MİMAS yollarından daha önce yürümediğimiz bir parkur.

 

Turgut köyünün içinde taş ocağından çıkarılıp işlenmiş Dor düzeninde yapılmış yivli sütunlar bulunuyor.

 

 İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer alan Sığacık, küçük bir yarımada üzerinde bulunuyor. Burası Seferihisar’da ve hatta İzmir’de en çok ziyaret edilen lokasyonlardan biri. Doğu tarafında limanı, batı tarafında plajları ile tam bir sahil kasabası hissi sunan Sığacık, Seferihisar’ın Sakin Şehir unvanını almasından sonra daha da ünlendi. Günümüzde 3 binden fazla nüfusa sahip olan Sığacık, sıcak ve samimi bir atmosferde tatil keyfi yapmak isteyenleri bekliyor. Eşsiz güzellikleri ile herkesi kendisine hayran bırakan Sığacık, huzurlu doğası ve atmosferi sayesinde bir dakika bile ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer. 

 

Bu içeriğimizde eşsiz güzelliği ve film gibi sokaklarıyla Sığacık hakkında her şeye ulaşabilirsiniz.

Sığacık, İzmir ilinin Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalledir. 1522 yılında inşa edilmiş bir Osmanlı kalesi olan Sığacık Kalesi ve Teos antik kenti sınırları içerisinde yer alır.

Sığacık, Seferihisar merkezine uzaklığı 5 kilometreden azdır. Kuzeye bakacak şekilde küçük bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Liman doğu tarafında, plajlar batı tarafındadır.Nüfusu 3320’dir. 2009 yılına kadar Sığacık bir balıkçı köyüydü. Ancak Seferihisar sakin şehir unvanı aldıktan sonra Sığacık, sakin bir tatil beldesi olarak ün kazandı.

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

 

Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.

 

Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.

 

Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.

 

Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2023 ve 2024 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz.

 

Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.

 

Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır.

 

Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir.

 

Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?” ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.

 

———————————————-

 

KURALLARIMIZ :

 

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.

 

Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

 

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

 

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

 

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

 

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

 

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

 

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

 

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

 

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…

 

NASIL GİYİNMELİSİNİZ?

 

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

 

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

 

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

 

İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),

 

Yağmurluk veya Rüzgarlık,

 

Bir öğünlük yiyecek,

 

Asgari 2 litre su,

 

Fotoğraf Makinası,

 

İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),

 

Yedek giysi,

 

Fener ya da Kafa Lambası,

 

Düdük,

 

Baton,

 

Tozluk,

 

Güneş Gözlüğü,

 

Güneş Kremi,

 

PARKUR ÇEŞİTLERİ

 

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.

 

Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

 

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

 

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.

 

Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar ve inişler içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.

 

Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

 

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*