KARASU ŞELALESİ VE KANYON YÜRÜYÜŞÜ

ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Faliyetlerimize katılım için etkinlik linkini tıklamak yeterli değildir. Katılmak isteyenler kesin kayıt için ekte ismi yazılı görevli arkadaşlardan herhangi birini arayarak isimlerini yazdırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadan gelinmesi halinde araçta boş yer yok ise kayıt yaptırmış olanlara öncelik verilecektir. Kayıt yaptırıp gelemeyenler ise uyarılacak ve ikinci tekrarında bir daha etkinliğe kabul edilmeyecektir. Araç saatinde hareket edecektir. Dolayısıyla hareket saatinden en az 10 dakika öncesinde araç hareket noktasında olalım.
DETAYLAR :
KARASU ŞELALESİ KANYON YÜRÜYÜŞÜ
Mersine 90 km mesafede bulunan Torosların eteğinde yer alan Kadıncık Barajını besleyen Karasu eşsiz görünümüyle her zaman doğaseverlerin ve Panoramik Fotoğraf meraklılarının ilgisini çekmiştir. Boğaz pınar Köyünden hemen sonra karasu vadisine inilerek vadi içerisinde 6-7 km suda yürüyerek karasu şelalesine ulaşacağız. Karasu şelalesinde öğle yemeği kıyafet değişimi ve dinlenmek için 2 saat mola vererek şelalenin tadını çıkaracağız. Mola sonrası 3 km patika yürüyüş sonrası Boğaz pınar köyüne gelinecektir. Boğaz pınar köyünde soluklanma ve ihtiyaç için kısa mola verilecektir. Boğaz pınar köylüleri Akhan I-II Regülatörü ve HES Projesi için ÇED sürecinin başladığı 2012 yılından günümüze kadar HES lere karşı mücadelesiyle tanınmış bir köyümüzdür. Tarsus’a bağlı Boğaz pınar köyünde yapılmak istenen HES projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED Olumlu” kararı mahkeme tarafından iptal edilmiştir. Boğaz pınar köylüleri hukuk savaşını kazanmıştır. Kısa mola sonrasında Boğaz pınar köyünde araçlarımıza binerek geri Mersin’e dönülecektir. Ancak dere yatağına inildiğinde suda yürünebilecek bir ayakkabı gereklidir. Şelale oldukça soğuk bir suya sahiptir. Mayo ve 2. ayakkabı unutulmamalıdır. Yedek ayakkabı şort pantolon, tişört ve havlu alınmalıdır. Şelale civarında suda yüzmek tehlikeli olduğundan, rehberin göstereceği yerlerde yüzülecektir.

TARİH : 05 EYLÜL 2021
PARKUR: KARASU KANYONU VE ŞELALESİ
ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :
SORUMLU YÖNETİCİ : RIDVAN ERDOĞAN
REHBER : ALİRIZA DEMİR
ARTÇI : SİBEL İLHAN
HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ :
ESKİ MEZİTLİ BELEDİYESİ : 07 : 30
DUMLUPINAR LİSESİ : 08 : 00
KAHVALTI : DÖRTLER KAHVESİ
ÖĞLE YEMEĞİ : KUMANYA

KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL :
Ali Rıza DEMİR 505.2280692
Rıdvan ERDOĞAN 506.5314062
Erkan DEMİR 535.4415183
Rahmi GÜLLÜ 530.6962116
Süleyman ASLAN 532.2764560
Süleyman SARIGÜL 555.2529766
Hatice GÜNER 507.6974721
Sibel İLHAN 506.3439024
Didem ÖZTÜRK 533.3306010
Diğer duraklar için, kayıt durumuna göre görevlilerden bilgi alabilirsiniz..

🚩🚩LÜTFEN PANDEMİ DETAYLARINI OKUYUNUZ 🚩🚩
1- Pandemi sürecinde olduğumuzu unutmayalım ve tüm koruyucu önlemlere uyamaya devam edip doğa yürüyüşünde daha dikkatli olunması rica olunur.
2- Araç içi yolculukta herkesin maske takması zorunludur. Maskenizi getiriniz.
3- Doğada yürüyüş mesafesine uyulacak olup, molalarda bir araya gelinmemesi sağlığınız açısından önemlidir.

KURALLARIMIZ :
Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.
Su ekmek yiyecek vs. için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.ü
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz..

MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER
• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
• Yağmurluk veya Rüzgarlık,
• Bir öğünlük yiyecek,
• Asgari 1,5 litre su,
• Fotoğraf Makinası,
• İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
• Yedek giysi,
• Fener ya da Kafa Lambası,
• Düdük,
• Baton,
• Tozluk,
• Güneş Gözlüğü,
• Güneş Kremi,
Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.
Keyifli yürüyüşler ve sağlıklı günler dileriz. Hayatınız Zirve Tadında Olsun…

mersin_sube hakkında 263 makale
EĞİTİMCİ ÇEVRECİ DAĞCI

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*