SANDRAS KAMP VE ZİRVE FAALİYETİ

KATILIM KOŞULLARI: Söke Zirve Dağcılık Kulübümüzün düzenlediği dağcılık ve doğa yürüyüşü etkinliklerimize ilk kez katılıyorsanız, lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlerimize düzenli katılıyorsanız parkur  ile ilgili açıklamayı dikkatli bir şekilde okuyunuz.
Birlikte geleceğiniz arkadaşlarımızın da etkinlik detaylarını okumasını sağlayınız.

Sevgili Doğa Severler,

Doğa Yürüyüşlerimize yaşı ne olursa olsun, inişli çıkışlı açık alanlarda asgari 10 kilometre yürüyebilecek her sağlıklı birey katılabilir. Ancak, herhangi bir sağlık probleminiz varsa, daha önce hiç egzersiz yapmamışsanız veya 40 yaş üzerinde iseniz yürüyüşe başlamadan önce mutlaka sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Doğa Yürüyüşlerimiz Trekking ya da Dağcılık disiplin kuralları doğrultusunda gerçekleştirilmekte olup, piknik ya da kır gezisi ile karıştırılmamalıdır.

Bu hafta, Köyceğiz/Muğla sınırları içinde bulunan Sandras Dağında kamp ve tırmanış faaliyetini gerçekleştireceğiz.

PARKUR BİLGİSİ: 13 Ekim Cumartesi günü 12:00 de Söke’den yola çıkılacak, Köyceğiz üzerinden Yayla (Ağla) köyüne, oradan da Gökçeova gölüne (1750 m.) aracımızla ulaşılacak ve göl kenarında uygun bir yerde çadırlarımızı kurup yerleşeceğiz. Daha sonra göl çevresinde ve yakınlarında kısa bir tur atıp akşam kamp ateşi etrafında yemeğimizi yedikten sonra istirahata çekilip pazar sabahı 06:00 da uyanıp kahvaltı sonrası saat 07:00 de yürüyüşe başlayarak, zirvedeki eski yangın gözetleme kulesine (2274 m,) yaklaşık 12 km. yürüyüp, tırmanarak  zirve yapacağız. Köyceğiz gölü ve çevresi ile dört yönü gözlemleyip, toplu fotoğraf çekimi yapacağız. İnişten sonra kampı toplayıp, Söke’ye dönüşe geçeceğiz.

NOT: Katılımcı arkadaşların; mevsim koşullarına uygun giysi, sırt çantası, yeteri kadar su, enerji veren yiyecekler, bir günlük kamplı etkinlik için uygun öğün sayısında yemek için kumanya (1 kahvaltı,1 öğün öğle ve 1 öğün akşam yemeği), kuruyemiş ve meyve bulundurmaları tavsiye edilir.

PARKUR MESAFE VE DERECESİ:                     12 Km. (C) Zor

TARİH:                                                                 13.10.2018 – 14.10.2018

REHBER:                                                             Faysal Yeşilyağcı

ARTÇI:                                                                 Faaliyet sırasında belirlenecek.

FAALİYET VE İLK YARDIM SORUMLUSU:     Faysal Yeşilyağcı

TDF DOĞA YÜRÜYÜŞ LİDERİ:                        Osman Koçak

İRTİBAT VE REZERVASYON İÇİN:  Faysal Yeşilyağcı 0 554 5439919                                                                                                      Hatice Tekdal: 0 542 551 9156                                                                                                          Osman Koçak: 0 533 352 1038

HAREKET SAATİ:                               12:00

HAREKET YERİ:                                 Söke Çarşamba Pazarı Türkmen Lokantası Önü

NOT: Faaliyetimiz kontenjan sınırlamalıdır, öncelik kulüp üyelerimizindir. Etkinliğe katılmak isteyenlerin, en geç 10 Ekim Çarşamba saat 19:00’a kadar, bu verdiğimiz iletişim numaralarını arayarak, üye ve misafirlerin, ayrıca yanında getireceği kişilerin isim ve TC’lerini vermeleri gerekmektedir. İsim yazdırmayanlar faaliyete alınmayacaktır. Faaliyetlerimizde Cuma akşamından itibaren iptal kabul etmiyoruz. Katılımcı listesi yayınlandıktan sonra yapılan iptaller ve son dakika haber vermeden faaliyete gelmeyenlerden paylarına düşen araç taşıma gideri vb. bedeller tahsil edilecektir. Faaliyete katılanların lisanslarını yanlarında bulundurmaları gereklidir.

SAĞLIK: Faaliyetlerimiz yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, astım gibi solunum rahatsızlıkları ile adale/eklem romatizması, epilepsi (sara) vs. doğada tedavisi son derece güç olan hastalıklara sahip kişilerin katılımına uygun değildir.

NASIL GİYİNMELİSİNİZ : Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edilmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan kot vs. pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun iç katman, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

Yürüyüş ayakkabısı, yürüyüş sporuna uygun, uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş, altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı (bot) kullanılması, kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır. Yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.
Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.

YANINIZDA MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER: 

MALZEMELER: İki omuzdan geçmeli rahat bir sırt çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir), kask, çiftli baton, çadır, mat, uyku tulumu, kamp mutfağı, kamp ocağı, termos, yeteri kadar su, fener veya kafa lambası, ilaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa), düdük, tozluk, güneş gözlüğü, güneş kremi, dudak koruyucusu, fotoğraf makinesi ve aksamları ile yedek pil ve hafıza kartları vs.

GİYİM: Sert tabanlı ve bilekleri kavrayan bot ayakkabı, dış katman ceket, polar giysi, yedek çorap, yedek pantolon, termal tişört, termal içlik, bere, buff, şapka, yağmurluk, rüzgarlık.

KURALLARIMIZ : Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez. Yürüyüşe katılanlar, tecrübe, kıyafet, ayakkabı, baton vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, etkinlik sorumluları ve rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.
Su ekmek yiyecek vs. için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz.

PARKUR ÇEŞİTLERİ:
Yayla parkurları, orman içi parkurlar, köy yolları, dere yatakları, vadiler , kanyonlar ve dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları kolay (A), orta (A-B), zor (B-C) ve çok zor (C) olarak 4 çeşide ayırabiliriz.
Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kas gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ:
Zorluk Derecesi Kolay (A) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.
Zorluk Derecesi Orta (A-B) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.
Zorluk Derecesi Zor (B-C) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.
Zorluk Derecesi Çok Zor (C): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

Söke Zirve Dağcılık Kulübü olarak yayınladığımız etkinliklere katılan bütün sporcular bu metni okumuş ve kuralları biliyor olarak kabul ediyoruz.

ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ SÖKE ŞUBESİ

Adres : Konak Mah.İstasyon Cad.No:73 Kat:2/210  Söke/Aydın

Zirve Dağcılık Ve Doğa Sporları Kulübü Söke Şube Başkanı
Faysal Yeşilyağcı
Tel: 0 554 543 99 19

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*