KAYNAKLAR – KAVAKLIDERE

KAYNAKLAR – KAVAKLIDERE 

 

Tarih : 14 NİSAN 2024 – PAZAR

 

Kulübümüze üye olmayanların bu sporu ve kulübümüzü tanıyabilmesi için, günübirlik doğa yürüyüşlerimize üye olmaksızın “ADAY ÜYE” statüsünde katılmasına izin veriyoruz.

 

ADAY ÜYE statüsünü kabul ederek ilk kez katılacaksanız aşağıda yer alan linkten, eğer link tıklanmıyorsa profilimizdeki link bağlantısından Aday Üye Formuna ulaşabilirsiniz.

 

Formu elektronik olarak doldurduktan sonra, aşağıda ismi ve telefon numarası yazılı SORUMLU arkadaşımızı arayarak DURAK kaydınızı yaptırmalısınız.

 

ADAY ÜYE KATILIM FORMU LİNKİ :

https://forms.gle/9ZW8J5kbBgdDqoL28

 

KAYIT İÇİN SORUMLU:

Zübeyde SENGİT: 0538 341 9041

 

PARKUR BİLGİLERİ :

 

A GRUBU

Rehber : Abdullah UYKUSUZ 

Zorluk Derecesi : KOLAY

Mesafe: 15 km

Başlangıç Rakımı: 100 m.

Çıkılacak en yüksek nokta : 370 m.

Bitiş Noktası : 190 m.

B GRUBU

 

Rehber : Erkan TURAN

Zorluk Derecesi : ORTA

Mesafe: 19 km

Başlangıç Rakımı: 100 m.

Çıkılacak en yüksek nokta : 450 m.

Bitiş Noktası : 190 m.

Sabah Kahvaltı için durulacak Kahveler bölgesinde ekmek, çay ve su tedarik imkanı vardır. Kahvaltı için unlu mamul tedarik edilebilir.

 

İlk kez katılıyorsanız Lütfen yazımızın tamamını, eğer yürüyüşlere düzenli katılıyorsanız parkur ve duraklar ile ilgili açıklamayı DİKKATLİ bir şekilde okuyunuz.

 

ARAÇ HAREKET YERLERİ, SAATLERİ

Buca Hasanağa Parkı – 08:00

Şirinyer – 07:50

Köstence Köprü – 07:35

Üçyol – 07:20

Üçkuyular – 07:10

Girne McDonald’s – 07:10

Bostanlı İskele – 07:20

KSK İskele – 07:30

Bornova Öğretmenevi- 07:40

Özkanlar Migros – 07:40

Bornova Meydan – 07:45

DİKKAT : kayıtlardan sonra saat ve güzergah değişikliği yapılabilir, Takipte kalınız.

 

PARKUR DETAYI:

KAYNAKLAR;

 

Kaynaklar İzmir`in Buca ilçesinin doğusunda Nif Dağı eteklerine kurulmuş bir beldedir. Kaynaklar ın tarihi tam olarak bilinmemektedir.

 

Rivayete göre ilk Adı Dambeli`.dir. Daha sonra Tahlalu ismini almış zamanla Tahlalı olarak değiştirilmiştir. Tahtalı ismi zamanın muhtarları tarafından, siz tahtacımısınız demesi üzerine tahlalı ismi Kaynaklar olarak değiştirilmiştir. Kaynaklar`in fazla sulak bir araziye sahip olması ve sayılamayacak kadar çok yerde kaynak su çıkması nedeni ile adına Kaynaklar denilmiştir. Kaynaklar halkı geçmini çiftçilik ve hayvancılık işi sağlamaktadır. 1998 yılının Nisan ayında belediye olması üzerine Kaynaklar köy hayatından bir anda şehir hayatına geçmiş ve kısa bir zamanda İzmir`in gözde yerleşim yerlerinden biri haline gelmiştir. 

 

Kaynaklar`ın simgesi Tarihi Çınar Ağacıdır. Rivayete göre Kaynaklar` da bulunan Çınar Ağacının yaşını ilk olarak bir Yunan bilim adımı bulmaya çalışmıştır. yaklaşık olarak 60 yıl öncesine dayanan bu araştırmada; ağacın 4500 yaşında olduğu söylenmiştir. Ancak köy halkı bunu apartılı bulduğundan 2000 yaşında olduğunu düşünmekte idi. Çınar ağacı en son Tabiat Varlıklarını Koruma kurulunun 1994 yılında yapmış olduğu inceleme sonucunda 980 yaşında, 30 m. boyunda, 4 m. çap ve 15 m. çevre genişliğinde olduğu tespit edilmitir. 29.09.1994 yılında anıt ağacı olarak tescil edilmiştir.

 

Dağ yürüyüşü meraklıları için Nif Dağı eteğinde bir yürüyüş parkuru ve kaya tırmanma meraklıları için de uygun yerler vardır.

 

KAVAKLIDERE;

 

Zamana direnen evleri, yeşillikler içindeki sokakları, meyve ağaçları, sıcakkanlı insanları ile Nif Dağı eteklerine yaslanan Kavaklıdere, İzmir’e sadece 20 dakika uzaklıkta.

 

Kemalpaşa’ya 15, Bornova’ya ise 9 km mesafede bulunan Kavaklıdere Köyü, henüz İzmirlilerin keşfetmediği yerler arasında bulunuyor. 

 

Şehir merkezine bu kadar yakın olup da bu kadar tanınmamanın sebebini Kavaklıdere’de yaşayanlar da bilmiyor. 

 

Nif Dağı eteklerine yaslanan Kavaklıdere sokaklarında köye ismini veren kavak ağaçlarını ararken yanlış yolda olduğumuzu anlıyoruz. Köyün isminin kaynağı, dağ eteklerinden inen ve köyün tam ortasından geçen dere yatağı boyunca uzanan çınar ağaçlarıymış meğer. Köyde yaşayanlar çınara kavak deyince köyün adı da Kavaklıdere olarak kalmış.

 

Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen insanların bir arada, uyum içerisinde yaşadığı köyün meydanında birkaç kahvehane, fırın, muhtarlık, market ve manav bulunuyor. Dağ eteğinde kurulan bir yer olduğundan, tüm evler engebeli araziye serpilmiş. Dere yatağının yanındaki Kavaklıdere Caddesi, köyün en hareketli caddesi aynı zamanda. Köy meydanından yukarıya, Nif Dağı’na doğru devam eden cadde, eğim üzerinde bulunuyor.

 

Köyün ara sokaklarında gerçekleştirilecek kısa bir turun ardından, Nif Dağı eteklerine doğru ilerledikçe Karadeniz coğrafyasını andıran manzaralar ortaya çıkıyor. Meyve ağaçlarının bulunduğu çiftlik evleri ve villalar, büyük çınarların altına saklanmış.

 

Bir dönem kamuoyunda ismi sıkça tartışılan NATO Radar Üssü’nün de bulunduğu bölge, İzmir’in en çok kullanılan trekking rotalarından biri. Kemalpaşa, Buca, Torbalı ve Bornova ilçelerinin çevrelediği Nif Dağı’nın, Bornova ile Kemalpaşa arasında kalan bölümünde gerçekleştirilen trekking etkinliklerinin ilk durağı Kavaklıdere.

 

Parkurunun büyük bölümü düz orman yolu olan bölgede, 450 metre yükseklikte Nif Kulübe Kamp Alanı bulunuyor. Araçla gitmenin mümkün olmadığı bu güzergahta bisiklet kullananlara da rastlanıyor.

 

Temiz hava, bol yeşil ve güzel bir İzmir Körfezi manzarasının görülebildiği trekking parkuru, tam anlamıyla bir kaçış rotası. Daha önceden yürüyüş deneyimi olmayanları da zorlamayan bu parkur, doğayla bütünleşmek isteyenler için bir fırsat. Profesyonel grupların dağı aşarak Kemalpaşa’ya kadar ulaştığı rotalarda mevcut.

 

Yarım günlük bir ziyaretle şehir gürültüsü ve stresinden uzaklaşabileceğiniz Kavaklıdere, İzmir’in en yakınında bulunan kaçış rotalarından biri. Ulaşımın çok rahat olduğu bu köyün bunca yıl saklı bir yer olarak kalmış olması, doğallıktan uzaklaşmamasını da sağlamış. Bu yüzden Kavaklıdere’de tüketim kültürünün izlerine hala rastlanmıyor.

 

Haydi o zaman ne duruyoruz, hep beraber sınırsız enerjiye…

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

 

Etkinliğimiz Piknik veya basit bir doğa gezisi olmayıp, orman içi ve doğal alanlarda inişli, çıkışlı spor amaçlı bir aktivitedir.

 

Altı kaymayacak ve mümkünse bileği saran yüksek konçlu ayakkabı kullanılması, rahat hareket edebileceği kıyafetlerin tercih edilmesi, ıslandığında hareketleri kısıtlayacak kot vs. giysilerin giyilmemesi, yan askılı çanta kullanılmaması, elleri boşta bırakacak şekilde, yeterli büyüklükte sırt çantası kullanılması önemlidir.

 

Yürüyüşlerimizde ateş yakılmaz, yüksek sesle konuşularak diğer katılımcılar rahatsız edilmez.

 

Üye indiriminden sadece son dönem üye aidatını yatırmış üyelerimiz faydalanabilmektedir. 2021, 2022 ve 2023 yıllarında aidatınızı yatırmadıysanız lütfen yatırınız veya İNDİRİMSİZ ücreti ödeyiniz.

 

Faaliyetlerimiz maliyet bölüşümü şeklinde ücretlendirilmekte olduğundan, son dakika iptalleri organizasyonlarda aksamalara ve katılmak isteyenlerin mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.

 

Son dakika iptallerini tekrarlayanlar daha sonraki kulübümüz faaliyetlerine alınmayacaktır.

 

Etkinliği tıklamak yeterli değildir. Araç temininde sorun yaşanmaması için Etkinlik sorumlusuna kayıt yaptırmak mecburidir.

 

Diğer önemli konular için aşağıda yer alan “KURALLARIMIZ”, “NASIL GİYİNMELİSİNİZ?” ve” YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER” bölümlerini dikkatlice okuyunuz.

 

———————————————-

 

KURALLARIMIZ :

 

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, Kulüp üyesi olmayanlar B grubuna kabul edilmezler.

 

Yürüyüşlerimizde Belgeli Yürüyüş Liderleri ve Rehber yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

 

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

 

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

 

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

 

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. – Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

 

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

 

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

 

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

 

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…

 

 

 

NASIL GİYİNMELİSİNİZ?

 

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

 

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, altı kaymayan yapıda ve uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

 

 

 

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

 

İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),

 

Yağmurluk veya Rüzgarlık,

 

Bir öğünlük yiyecek,

 

Asgari 2 litre su,

 

Fotoğraf Makinası,

 

İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),

 

Yedek giysi,

 

Fener ya da Kafa Lambası,

 

Düdük,

 

Baton,

 

Tozluk,

 

Güneş Gözlüğü,

 

Güneş Kremi,

 

 

 

PARKUR ÇEŞİTLERİ

 

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.

 

Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

 

 

 

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

 

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.

 

Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar ve inişler içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.

 

Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

 

Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


*